Týdenní souhrn
(1. – 5. 8. 2022)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Slovo guvernéra: Bude to trvat, ale inflaci ke dvěma procentům stlačíme

S předstihem vydáváme „Slovo guvernéra“ Aleše Michla, které je předmluvou publikace Zpráva o měnové politice – léto 2022. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno v pátek 12. 8. 2022.

 
SLOVO GUVERNÉRA
 

Guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro Českou televizi

Guvernér Aleš Michl po měnověpolitickém zasedání bankovní rady ve čtvrtek 4. srpna poskytl rozhovor České televizi pro pořad Události.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait hostem 90´ČT24

„Máme úrokové sazby, které jsou poměrně vysoké a určitě přispějí ke snížení inflace,“ uvedl člen bankovní rady Jan Frait po měnověpolitickém jednání v pořadu 90´ČT24. Podle něj má nyní bankovní rada možnost vyčkávat, co se v domácí i světové ekonomice stane. 

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – léto 2022

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou.

 
PROGNÓZA
 

Inflaci se podaří zkrotit během následujícího roku a půl

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 12. 8. 2022.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA ZPRÁVY
 

Účast ministra financí na jednání bankovní rady

Jednání bankovní rady ČNB se dne 4. srpna 2022 vedle sedmi jejích členů účastní také ministr financí Zbyněk Stanjura. Jedná se o standardní návštěvu ministra financí, který se na základě zákona o ČNB může stejně jako jiný pověřený člen vlády účastnit zasedání bankovní rady, a to s poradním hlasem.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Setkání s analytiky – nová prognóza ČNB

V pátek 5. 8., den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB člen bankovní rady ČNB Jan Frait, ředitel měnové sekce Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 5 MB) VIDEO
 

Inflační očekávání finančního trhu – červenec

Z výsledků červencového šetření vyplývá, že analytici v ročním horizontu očekávají vyšší tempo inflace než před měsícem, zatímco v tříletém horizontu se prognóza růstu spotřebitelských cen nemění. Stejný zůstává i odhad ekonomického růstu v letošním roce, výhled na příští rok je ale nepatrně méně optimistický.

 
PDF, 949 kB
 

Guvernérův nový tým. Tedy guvernéra Engliše z roku 1934

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

čnBlog – Současné trendy makroekonomického modelování v centrálních bankách

Jakým způsobem se modelové aparáty centrálních bank adaptují na nepředvídatelné události, jako jsou pandemie či konflikty, tedy na zcela nové výzvy zejména v současných turbulentních dobách? O tom ve svém textu píše Jaromír Tonner ze sekce měnové ČNB.

 
ČNBLOG
 

Upozornění na aktivity společnosti Incendiary Group LTD

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že společnost Incendiary Group LTD, company registration number: 2021/IBC00031 and registered address: 8 Copthall, Roseau Valley, 00152 Commonwealth of Dominica, která nabízí prostřednictvím webových stránek https://trade-union.pro/ obchodování s finančními rozdílovými smlouvami  (CFD) a měnovými páry (forex), nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Vishing: Upozorňujeme na telefonáty zneužívající jméno ČNB

Česká národní banka opětovně upozorňuje na podvodné telefonní hovory z podvržených telefonních čísel, při kterých jsou obvolávané osoby podvodně informováni o hrozícím riziku v jejich bankovních aplikacích atp. s cílem získat citlivé informace k bankovním účtům klientů.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Bankovky 5000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem zůstávají v platnosti

Bankovky 5000 Kč zůstávají i po 1. červenci 2022 v oběhu jak ve variantě s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Jak již dříve uvedla Česká národní banka, ukončení platnosti bankovek s úzkým stříbřitým proužkem se pětitisícikoruny netýká.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prázdniny v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s Českou národní bankou! Pro období prázdnin jsme pro vás v expozicích ČNB připravili speciální program.

A nebo chcete raději zůstat venku a zkusit vypátrat členy finančního gangu? Potom si zahrajte naši venkovní únikovou hru a vydejte se po Praze po stopách zločinců, kteří se snaží připravit lidi o peníze.

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM VENKOVNÍ ÚNIKOVKA
 
 
 

Očekávané události

 
9. 8. 2022
 
10. 8. 2022
 
11. 8. 2022
 
12. 8. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB