Rekordní počet návštěvníků Dne otevřených dveří ČNB

Potěžkat dvanáctikilovou zlatou cihlu, posadit se do křesla guvernéra nebo usednout za volant obrněného transportéru pro převoz hotovosti, to všechno si vyzkoušeli návštěvníci Dne otevřených dveří České národní banky v sobotu 8. června. Budovou centrální banky prošlo téměř 6 tisíc návštěvníků. Akci, která letos připomínala 20. výročí vzniku ČNB a české měny, navštívil rekordní počet lidí.

„Jsme rádi, že nám lidé zachovali přízeň i v nepříznivých dobách,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Při Dni otevřených dveří pod titulem „Tady už 20 let chráníme českou korunu“ se lidé podívali do obvykle nedostupných prostor České národní banky. Čekaly na ně tři prohlídkové okruhy. Jeden návštěvníky zavedl k cihle zlata v hodnotě 11 milionů korun, do jednací místnosti, v níž sedmičlenná bankovní rada rozhoduje o nastavení úrokových sazeb a do pracovny guvernéra ČNB. Zájemci se dále podívali do stálé expozice Lidé a peníze s jednou tunou zlata v hodnotě 833 milionů korun. Třetí trasa vedla do Kongresového centra, v němž lidé diskutovali s členy bankovní rady, zahráli si na centrální bankéře v zábavné interaktivní výstavě o ČNB, zhlédli ukázky výroby bankovek a mincí nebo odborníkům z ČNB kladli dotazy na téma ochrany spotřebitele. V garážích si návštěvníci prohlédli speciální vozidla a další techniku, kterou používá ČNB a Policie ČR při přepravě hotovosti po republice.
Díky spolupráci se společností Člověk v tísni mohl každý z návštěvníků centrální banky přispět do sbírky SOS Povodně 2013, a pomoci tak lidem zasaženým povodněmi.


Po celý Den otevřených dveří přinášela ČNB online zpravodajství na svých oficiálních účtech na sociálních sítích Facebook a Twitter.

Den otevřených dveří se konal popáté od roku 1993, kdy vznikla Česká národní banka a do oběhu byla uvedena česká koruna. Naposledy se do budovy centrální banky veřejnost mohla podívat před třemi lety, kdy ji navštívilo přes 4 tisíce lidí.

Marek Petruš
ředitel odboru komunikace a mluvčí ČNB