Mikulov na zlaté minci ČNB
Česká národní banka vydává zlatou minci nominální hodnoty 5 000 Kč věnovanou jihomoravskému městu Mikulov. Tato v pořadí třetí mince z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 31. května 2022.
„Předlohou pro náš aktuální cyklus zlatých mincí se stalo deset měst, která se pyšní dochovaným dědictvím v podobě uceleného souboru architektonických či kulturních památek. Jedním z nich je právě Mikulov a zdejší městská památková rezervace s dominantou krásného zámku obklopeného jedinečnými kulisami pálavských vrchů,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který při dnešní slavnostní emisi předal zlatou minci s vyobrazením významných mikulovských památek místostarostce města Sylvě Chludilové.
Mikulovský zámek je vyobrazen na lícní straně zlaté mince, jejíž podobu pro Českou národní banku navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Vedle zámku je na líci mince zobrazena také socha Pomony ze středověké kašny na mikulovském náměstí. Na rubové straně je pak kompozice dalších významných architektonických památek Městské památkové rezervace Mikulov – Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a sgrafitový měšťanský dům U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem, který zdobí mikulovské náměstí.
ČNB vydává celkem 13 000 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 4 100 kusů v běžném (standard) a 8 900 kusů špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.
Čtvrtým městem, které rozšíří sérii zlatých mincí Městské památkové rezervace v říjnu tohoto roku, budou Litoměřice. V tomto emisním období (2021–2025) budou na mincích ztvárněna ještě města Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.
Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB