ČNB vydává do oběhu nový vzor 5000 Kč bankovky

Česká národní banka vydává do peněžního oběhu nový vzor bankovky v nominální hodnotě 5000 Kč. Její vydání je součástí dlouhodobého programu zvyšování ochrany českých bankovek proti padělání.

Nový vzor nejvyššího nominálu ze současné řady českých bankovek vydává Česká národní banka do oběhu 1. prosince 2009. Ochranné prvky nové bankovky jsou v porovnání se staršími vzory inovovány.

„Péče o peněžní oběh a zajištění jeho bezpečnosti je jednou z hlavních priorit České národní banky. Nové ochranné prvky bankovky 5000 Kč patří ke světové špičce,“ uvedl člen bankovní rady a vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek.

„Úpravou pětitisícikoruny navazuje ČNB na inovační kroky, které provedla v letech 2007 až 2009 u bankovek v nominálních hodnotách 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč. Tímto krokem zvyšujeme ochranu české měny,“ dodal.

Nová bankovka je vyráběna podle stejného uměleckého návrhu akademického malíře Oldřicha Kulhánka, má shodný rozměr jako nynější platidlo s nominální hodnotou 5000 Kč i základní parametry. Zvýšená ochrana proti padělání zahrnuje změnu stávajících ochranných prvků, doplnění nových ochranných prvků a další úpravy vzhledu.

První skupina dokonalejších ochranných prvků umožňuje snadněji rozpoznat padělek široké veřejnosti. Především je to nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Negativní mikrotext označující nominální hodnotu je doplněn o logo ČNB, je větší a lépe čitelný. Dalším charakteristickým znakem nového ochranného proužku je jeho kovově lesklá barva, která se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění ze zelené na hnědofialovou barvu. V průsvitu proti světlu je vedle dosavadního stínovaného vodoznaku s portrétem Tomáše Garrigua Masaryka viditelné světlé označení nominální hodnoty 5000 Kč, které je doplněno motivem sedící orlice.

Výraznou inovací prošel i lesklý (tzv. iridiscentní) pruh umístěný vpravo od portrétu, jehož barva se v závislosti na úhlu dopadajícího světla mění. Na bankovkách vzoru 1999 je jednobarevný a má podobu pásu s rovnoběžnými okraji. U bankovek vzoru 2009 je tento pruh dvoubarevný a jeho pravá strana má vlnovkový okraj.

Další inovované ochranné prvky jsou přístupné odborné veřejnosti, která je vybavena ultrafialovými lampami. K tisku nového vzoru bankovek jsou použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Na bankovkách jsou použity i další speciální ochranné prvky, které je možno ověřovat pomocí výkonných třídících strojů používaných při zpracování hotovostí v ČNB, která tak má možnost kontrolovat pravost bankovek v rámci peněžního oběhu v České republice. Popis a charakteristiky těchto ochranných prvků Česká národní banka nezveřejňuje.

Vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek s autorem výtvarného návrhu bankovek Oldřichem Kulhánkem

Dosavadní bankovky 5000 Kč vzoru 1999 zůstávají i nadále v platnosti. Starší bankovky 5000 Kč vzoru 1993 jsou již neplatné, ale stále je možné je na pobočkách České národní banky vyměnit.

Stáhněte si:

 

Marek Petruš, mluvčí ČNB