Výherkyně soutěže ČNB navštívila s celou třídou mincovnu

ČNB v rámci oslav 100 let koruny vyhlásila ve spolupráci s MŠMT pro studenty základních a středních škol ideovou soutěž o grafický návrh na českou stokorunovou bankovku. Vítězka Klára Špičková ze Základní školy Boženy Němcové, Zábřeh vyhrála v soutěži mimo jiné exkurzi v České mincovně pro celou třídu.

Dvaadvacet žáků spolu se dvěma učiteli se vypravilo v neděli 28. dubna do Jablonce nad Nisou. V pondělí je na severu Čech čekal již od rána nabitý program. Navštívili provoz České mincovny, kde se právě razily padesátikorunové mince pro ČNB. Děti tak viděly celý postup výroby českého oběživa od přepočítávání v přípravě, ražbu na lisech až po závěrečné sáčkování, vážení a balení. Dozvěděly se také více o kovech, ze kterých Česká mincovna mince razí. Potěžkaly si i zlatou investiční minci s názvem Český lev o váze jedné trojské unce a překvapením pro ně bylo porovnání hustoty olova se zlatem. Chlapci si na výzvu svého průvodce, výrobního ředitele Stanislava Bachtíka, vyzkoušeli, zda se jim střížek pro výrobu padesátikoruny podaří rozlomit, ale marně. Na závěr žáky čekala také malá zkouška z toho, co si všechno během exkurze zapamatovali. Nikdo neodešel s prázdnou, každý si odnesl malý dárek na památku.

Výtvarné soutěže ČNB se účastnily děti ve třech věkových kategoriích (6–9 let, 10–13 let, 14–18 let). Všechny vítězné návrhy je možné vidět na výstavě 100 let česko-slovenské koruny na Pražském hradě, která potrvá do 12. května. Těm nejlepším při slavnostním otevření výstavy předal ocenění guvernér ČNB Jiří Rusnok. Vítězové mimo jiné získali také například historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin i diskusi celé jejich třídy s autorem pamětní mince Vladimírem Opplem.

fotografie třídy