ČNB > Ekonomický výzkum

Ekonomický výzkum ČNB

Posláním ekonomického výzkumu ČNB je poskytnout výstupy, které pomáhají rozšířit znalostní zázemí potřebné pro její hlavní činnosti a mají vysoký standard v mezinárodním měřítku. Ekonomický výzkum ČNB je zaměřen na čtyři oblasti, a to měnovou politiku, makroekonomické modelování, finanční stabilitu, reálný sektor a fiskální politiku. Jednotlivé oblasti jsou zaštítěny koordinátory ekonomického výzkumu. Výzkumné práce ČNB jsou publikovány v řadách CNB Working Papers, CNB Research and Policy Notes, a CNB Research Bulletin. Znalosti získané koordinací a realizací ekonomického výzkumu jsou využívány také při zpracování stanovisek k situačním zprávám, vyhotovovaných pro potřeby bankovní rady, a při vytváření interních protokolů a veřejných záznamů z měnově-politických jednání, které jsou jedním z hlavních komunikačních nástrojů ČNB v oblasti měnové politiky.

 

Vybrané publikace zaměstnanců ČNB v časopisech v roce 2015 a v tisku

 • Ambriško, R., Babecký, J., Ryšánek, J. a Valenta, V. (2015): Assessing the Impact of Fiscal Measures on the Czech Economy. Economic Modelling, 44(C), 350–357.
 • Angelini, P., Clerc, L., Cúrdia, V., Gambacorta, L., Gerali, A., Locarno, A., Motto, R., Roeger, W., Van den Heuvel, S. a Vlček, J. (2015): Basel III: Long-term Impact on Economic Performance and Fluctuations. Manchester School, 83(2), 217–251.
 • Audzei, V. a Brázdik, F. (2015): Monetary Policy and Exchange Rate Dynamics: The Exchange Rate as a Shock Absorber. Czech Journal of Economics and Finance, v tisku.
 • Baxa, J., Plašil, M. a Vašíček, B. (2015): Changes in Inflation Dynamics under Inflation Targeting? Evidence for Central European Countries. Economic Modelling, 44(C), 116–130.
 • Beck, R., Jakubik, P. a Piloiu, A. (2015): Key Determinants of Non-performing Loans: New Evidence from a Global Sample, Open Economies Review, v tisku.
 • Calice, G., Miao, R.H., Štěrba, F. a Vašíček, B. (2015) Short-term determinants of the idiosyncratic sovereign risk premium: A regime-dependent analysis for European credit default swaps. Journal of Empirical Finance, v tisku.
 • De Haan, J., Hoeberichts, M.,, Šmídková, K., Vašíček, B., Vermeulen, R. a Žigraiová, D. (2015): Financial Stress Indices and Financial Crises. Open Economies Review, v tisku.
 • Gersl, A., Jakubik, P., Kowalczyk, D., Ongena, S. a Peydro, J.L. (2015): Monetary Conditions and Banks' Behaviour in the Czech Republic. Open Economies Review, v tisku.
 • Hausenblas, V., Kubicová, I. a Lešanovská, J. (2015): Contagion Risk in the Czech Financial System: A Network Analysis and Simulation Approach. Economic Systems, 39(1), 156–180.
 • Havranek, T, Horvath, R, Irsova, Z, a Rusnak, M.(2015): Cross-Country Heterogeneity in Intertemporal Substitution. Journal of International Economics, 96, 100–118.
 • Havránek, T., Horváth, R. a Valíčková, P. (2015): Financial Development and Economic Growth: A Meta-Analysis. Journal of Economic Surveys, v tisku.
 • Havránek, T. a Kokeš, O. (2015): Income Elasticity of Gasoline Demand: A Meta-Analysis. Energy Economics, 47(C), 77–86.
  Havránek, T. (2015): Measuring Intertemporal Substitution: The Importance of Method Choices and Selective Reporting. Journal of the European Economic Association, v tisku.
 • Jakubik, P. a Moinescu, B. (2015): Assessing Optimal Credit Growth for an Emerging Banking System. Economic Systems, v tisku.
 • Jakubik, P. a Žigraiová, D. (2015): Systemic Event Prediction by Early Warning System: An Application to the Czech Republic. Economic Systems, v tisku.
 • Skořepa, M. a Komárek, L. (2015): Sources of Asymmetric Shocks: The Exchange Rate or Other Culprits? Economic Systems, v tisku.
 • Skořepa, M. a Seidler, J. (2015): Capital Buffers Based on Banks’ Domestic Systemic Importance: Selected Issues. Journal of Financial Economic Policy, v tisku.

Vybrané publikace zaměstnanců ČNB v časopisech roce 2014

Vybrané publikace zaměstnanců ČNB v časopisech roce 2013

Vybrané publikace zaměstnanců ČNB v časopisech roce 2012

Vybrané publikace zaměstnanců ČNB v časopisech roce 2011