Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Slabší koruna může být důvodem pro prosincové zvýšení sazeb

Jan Lopatka (Reuters 12. 12. 2018)

Nečekaně slabý kurz koruny je důvodem pro diskusi o dalším možném zvýšení úrokových sazeb na posledním letošním měnovém zasedání České národní banky, uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Koruna stále zaostává za předpoklady centrální banky a k trendu posilování se nedokázala vrátit ani poté, co ČNB zvýšila hlavní úrokovou sazbu čtyřikrát v řadě na současných 1,75 procenta.

"Z mého pohledu to, že inflace je o chloupek nižší, než předpokládá prognóza, a že HDP za třetí čtvrtletí vyšel také o něco níže, než předpokládala prognóza, je minulost. Není to pro mě klíčové z hlediska hlasování o nastavení úrokových sazeb," řekl Benda v úterním rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Jak budu hlasovat, budu hodnotit podle analýzy, kterou dostaneme k dispozici tento pátek. Vývoj devizového kursu to spíše mírně tlačí k vyšším sazbám už teď v prosinci. Ale není to úplně na 100 procent."

ČNB minulý měsíc spolu se základní čtvrtletní prognózou představila takzvaný citlivostní scénář, který předpokládá zpočátku slabší vývoj kurzu koruny.

Zatímco základní scénář nevidí téměř žádný prostor pro zvyšování sazeb v příštím roce, citlivostní scénář počítá s tím, že slabší koruna by k polovině příštího roku vytlačila tržní sazby o 80 až 90 bazických bodů výš.

"Pokud by kurz byl nadále slabší a koruna by nezačala posilovat, hovořilo by to poměrně jasně pro přísnější měnovou politiku přes úrokové sazby a výraznější růst sazeb v příštím roce."

"Naše rovnovážná úroková sazba se nachází někde mezi 2,5 a 3 procenty. Pokud to podmínky dovolí a bude to potřeba z hlediska naplňování inflačního cíle, měli bychom tam postupně vystoupat," řekl Benda v rozhovoru.

Bendův pohled se částečně rozchází s názorem guvernéra Jiřího Rusnoka, který v úterním rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že debata o sazbách se přiklání proti jejich zvýšení na zasedání příští týden. Ale i Rusnok řekl, že pokud koruna neposílí, očekává v příštím roce vícero zvýšení úrokových sazeb.

Listopadová prognóza ČNB počítá s průměrným kurzem koruny ve čtvrtém kvartále na 25,7 za euro. V minulých dvou měsících se průměrný kurz koruny k euru pohyboval okolo 25,85. Ke konci příštího roku pak centrální banka předpokládá kurz poblíž 24,4.

Benda dále řekl, že česká ekonomika stojí na pevných základech a v příštím roce by se mohla vrátit ke svižnému růstu okolo 3 procent. Mzdy v utažených podmínkách na trhu práce podle něj dále porostou, což bude vytvářet tlak na inflaci, která se podle prognózy banky udrží po celý příští rok nad dvouprocentním cílem.

Korunu může koncem roku částečně tížit skutečnost, že banky odrazují klienty od držení korunových vkladů, protože musejí na konci roku platit příspěvek do Fondu pro řešení krize vypočítaný podle držených vkladů, řekl Benda.

"Ten efekt není tak dominantní jako externí faktory globálního sentimentu. Tím pádem ani nepředpokládám, že by měl výrazný dopad v opačném směru, tedy že by se projevil výrazným posílením koruny na začátku příštího roku. Ale nějaký efekt tam bude."

Benda také odmítl, že by centrální banka mohla prodat část svých devizových rezerv, aby podpořila korunu.

"Devizové intervence v tuto chvíli nepřipadají v úvahu a byly by v rozporu s tím, jak máme nastavenou měnovou politiku a jaké používáme nástroje. Navíc by přinášely distorzi na finanční trh," řekl Benda.

"Zatím neplánujeme ani návrat k odprodejům výnosů z držby rezerv. Ale velmi pravděpodobně se k tomu někdy v budoucnosti vrátíme."