Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Zvýšení sazeb v září je mi blízké, letos může přijít ještě jedno

Robert Muller, Jason Hovet (Reuters 12. 9. 2018)

Na vysoké obrátky šlapající česká ekonomika ukazuje na další zvýšení úrokových sazeb již tento měsíc a letos možná ještě jedno, uvedl v rozhovoru pro Reuters guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok.

ČNB zvedla sazby také na dvou předchozích měnových zasedáních, a od loňského srpna tak zvýšila hlavní repo sazbu celkem v pěti krocích na současných 1,25 procenta. Investoři přitom vidí více než 70procentní pravděpodobnost, že tak bankovní rada na svém příštím jednání 26.září učiní znovu.

Poslední údaje z ekonomiky tento názor jen podtrhují. Ekonomika expanduje nad odhady, mzdy rostou nejvyšším tempem za 15 let a inflace se udržela nad cílem ČNB v každém vyjma tří měsíců letošního roku.

Rusnok agentuře Reuters řekl, že na jednání rady koncem září očekává "velice vážnou" debatu o možném zvýšení sazeb a že tento krok se mu zdá jako silný předpoklad.

"Za sebe říkám, že je mi to v tuto chvíli dost blízké, protože se mi jeví, že tím nemůžeme nic pokazit, že riziko nějakého unáhleného nebo neuváženého chování je minimální," řekl guvernér v rozhovoru, který se uskutečnil v úterý.

"Nebráním se samozřejmě argumentům, které mohou zaznít a mohou říkat 'Nespěchejme, nic se neděje, počkejme, uvidíme'," řekl Rusnok. "Ale já tam těch protiargumentů vidím málo nebo je vidím jako dosti slabé," dodal.

Silnou ekonomikou poháněný růst cen nemovitostí v Česku patří mezi nejrychlejší Evropské unii a míra nezaměstnanosti je nejnižší ze všech států bloku. Rusnok řekl, že "ekonomika dál jede na poměrně vysoké obrátky".

Děje se tak v době, kdy koruna čelí tlaku na výprodeje na rozvíjejících se trzích, který naposledy vedl k propadu turecké liry.

ČNB původně počítala s tím, že jí silná koruna pomůže držet na uzdě inflaci a přispěje ke zpřísňování měnových podmínek. V srpnové čtvrtletní prognóze však revidovala výhled vývoje kurzu koruny ke slabším hodnotám a nyní očekává, že česká měna zůstane pod tlakem, než začne v příštím roce opět zpevňovat.

Tento krok tak naznačil strmější trajektorii zvyšování sazeb v letošním roce a Rusnok v rozhovoru řekl, že tato prognóza "stojí pořád pevně na nohou" a s ní i předpoklad ještě dvojího utažení sazeb do konce roku, které označil za "silný scénář".

"Může to ještě do konce roku být dvakrát, nebo relativně brzy v následujícím období."

Dodal však, že dvě zvýšení jsou podle něj maximum, které lze do konce roku očekávat, neboť situace není tak urgentní, aby banka musela zvýšit sazby vícekrát nebo výrazněji.

Čekání na korunu

Hlavní neznámou pro centrální banku zůstává kurz koruny. Ta se v úterý obchodovala poblíž 25,65 za euro.

Aktuální prognóza ČNB počítá s průměrným kurzem 25,80 za euro ve třetím čtvrtletí a s mírným zpevněním na 25,30 ve čtvrtém kvartále. V prvním čtvrtletí příštího roku by koruna měla podle předpokladu ČNB posílit na 24,80 za euro.

"My si myslíme, že to odezní. Samozřejmě nikdo neví, jak rychle to odezní, to je velká neznámá," řekl Rusnok.

Inflace v srpnu zrychlila na 2,5 procenta, a zůstala tak nad středem cílového pásma ČNB. Míra nezaměstnanosti minulý měsíc setrvala na 3,1 procenta a počet volných pracovních míst dosáhl rekordu, přičemž čtvrtým měsícem v řadě předčil počet nezaměstnaných.

Mzdy ve druhém kvartále rostly reálně v meziročním srovnání o 6,2 procenta a centrální banka předpokládá pro celý rok 2018 nominální růst o 8,6 procenta, což také umocňuje inflační tlaky.

Rusnok řekl, že v srpnových údajích o růstu cen zaznamenal "svižné tempo" jádrové inflace, která bývala v minulosti vůči nějakému posunu rezistentní.

"Teď to tam tedy vidíme, a to nám podle mě poskytuje větší a komfortnější prostor pro úvahu o zvyšování sazeb, o pokračování takzvané normalizace úrokových sazeb," řekl guvernér.