Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Hampl: Česko potřebuje zlepšit sentiment, ne nestandardní kroky

Jana Mlčochová, Jan Lopatka (Reuters 19.9.2012)

Česká národní banka nemá důvod použít nekonvenční nástroje měnové politiky, neboť ekonomické fundamenty země jsou zdravé, řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, a ukázal tak na rozdíly v názorech v bankovní radě před měnovým zasedáním příští týden.

Česká ekonomika nicméně trpí neúměrně slabým sentimentem domácností a firem, jenž neodpovídá solidním fundamentům a potřebuje podpořit, řekl Hampl v rozhovoru pro agenturu Reuters zveřejněném ve středu.

ČNB v červnu snížila hlavní dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na čerstvé historické dno 0,50 procenta a trhy započítávají pro zasedání 27.září další pokles o 25 bazických bodů.

Hampl řekl, že si není jist, zda by mělo přijít další snížení sazeb, ale také že dosud nemůže říci, jak bude hlasovat.

Banka naznačila, že je připravena použít nekonvenční nástroje měnové politiky, aby naplnila svůj inflační cíl, když se úrokové sazby přiblížily nule a poptávka stále klesá.

Guvernér Miroslav Singer v úterním rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes řekl, že ČNB disponuje celou řadou nástrojů, jež by mohla použít, od závazku dlouhodobě nízkých sazeb až po vstup na dluhopisový trh.

Hampl však uvedl, že toto by byl lék pro ekonomiky zažívající nestabilitu finančního sektoru, fiskální krizi nebo zamrznutí likvidity, což Česku ani v jednom případě nehrozí.

"Zažíváme něco, co je excesivní, extrémní přeopatrnost všech subjektů v této ekonomice," řekl Hampl.

"To je důvod, proč se sentiment odtrhl od fundamentu, který je v porovnání s východem i západem neskutečně zdravý, ať už ve finančním sektoru, nebo v tom vládním."

Hampl řekl, že zapojení nekonvenčních nástrojů, jak to učinily americká nebo britská centrální banka na podporu likvidity, by nebyla ta správná reakce.

"Proto se mi vůbec nechce bavit o nějakých nekonvenčních nástrojích, protože mi připadá, že to absolutně není nic, co by odpovídalo stavu této ekonomiky."

Česká ekonomika potřebuje změnit extrémně defenzivní přístup domácností, jež dávají úsporám přednost před spotřebou či půjčkami, a firem, jež se zdráhají investovat.

Spotřebitelská důvěra klesla podle dat Českého statistického úřadu nejhlouběji za uplynulých 13 let, hlavně v reakci na vládní konsolidaci veřejných financí, jejímž cílem je snížit příští rok schodek pod úroveň 3 procent hrubého domácího produktu z letos očekávaných 3,2 procenta HDP.

Fiskální disciplína středopravé vlády Petra Nečase dělá dobrý dojem na investory a ratingové agentury, což se promítá do výnosů státních dluhopisů, které klesly dokonce pod hodnoty některých vyspělých zemí, jako je například Belgie.

Konsolidační kroky vlády se však také významně podepsaly na recesi, do níž česká ekonomika zabředla v posledním loňském kvartálu. Někteří ekonomové kabinet kritizují, že své úsilí přehání a zbytečně poškozuje růst, když zadlužení země stojí mírně nad 40 procenty HDP čili zhruba na polovině průměru EU.

VLÁDA BY MĚLA ŠETŘIT, OSTATNÍ NE

Poměr bankovních půjček vůči vkladům tradičně šetrných českých klientů dosahuje zhruba jen 70 procent ve srovnání s průměrnými 103 procenty v Evropské unii a 130 procenty v eurozóně.

Hampl řekl, že nechce zpochybňovat konsolidační úsilí vlády, ale že firmy a domácnosti by neměly sdílet pocit, že je třeba šetřit.

"Ten, kdo má reálný důvod brzdit, je jen vláda, málokdo jiný," řekl Hampl. "Ale konsolidační úsilí se rozlilo do celé ekonomiky a ovlivnilo sentiment."

Debata o využití nestandardních měnověpolitických nástrojů by trpký sentiment mohla paradoxně ještě zhoršit, míní Hampl.

"Když se bavíme o všem, co je nekonvenční a nenormální, tím naznačíme, že je něco nenormálního a potřebuje nenormální řešení," řekl viceguvernér. "To podle mého názoru může naopak spíše posílit všechny ty negativní nálady."

Hampl řekl, že tvůrci měnové politiky by měli usilovat o zlepšení senitimentu tak, že budou slovně poukazovat na dobrý zdravotní stav ekonomiky.

Hampl na měnovém zasedání 2.srpna hlasoval s většinou členů bankovní rady pro stabilitu sazeb a 28.června pro jejich snížení. V rozhovoru pro Reuters řekl, že je otázkou, zda by další případné snížení sazeb nemělo nežádoucí vedlejší efekt, že by se ještě zhoršil již tak výrazně skeptický sentiment.

"V této situaci, kdy je tak výrazně vzdálen sentiment od fundamentů, mohou některá standardní rozhodnutí způsobovat nestandardní vedlejší efekty."

 

Vyjádření viceguvernéra ČNB Hampla pro Reuters

NEKONVENČNÍ NÁSTROJE A SENTIMENT

"V této ekonomice zažíváme něco, co jsme tady dlouho neměli, a to je naprosté odchýlení sentimentu od fundamentu, tedy toho, jak se chovají jednotlivé subjekty, a toho, jaká ta ekonomika skutečně je z pohledu jejích fundamentů.

"Nepamatuji se za dobu, co sleduji českou ekonomiku, že by vzdálenost sentimentu ekonomických subjektů a zdravého fundamentu této ekonomiky byla tak velká.

"Proto se mi vůbec nechce bavit o nějakých nekonvenčních nástrojích, protože mi připadá, že to absolutně není nic, co by odpovídalo stavu této ekonomiky, jejího finančního sektoru a její reálné ekonomiky.

"My zažíváme něco, co je excesivní, extrémní přeopatrnost všech ekonomických subjektů v této ekonomice.

"Je to naprosto přehnané konzervativní chování úplně všech. Brzdí domácnosti, vláda, i podniky. Nechtějí investovat a utrácet.

"Ten, kdo má reálný důvod brzdit, je jen vláda, málokdo jiný.

"Možná je to kus něčeho typicky českého. Češi jsou velmi konzervativní, soustředí se na krátký horizont a připravují se vždy na nejhorší. Ale tato konzervativnost se nyní začala dostávat do téměř neracionální podoby.

"To je důvod, proč se sentiment odtrhl od fundamentu, který je v porovnání s východem i západem neskutečně zdravý, ať už ve finančním sektoru, nebo v tom vládním.

"Tím nechci zpochybňovat vládní konsolidační úsilí. Ale v porovnání s jinými ekonomikami tady zadlužení není tak velké, abychom se dostali do stavu takto iracionální opatrnosti a konzervativnosti.

"Ty reakce jsou přehnané a vedou k negativním makro důsledkům.

"Debatovat o nějakých nestandardních nástrojích v této situaci je nesmyslné. Ty jsou relevantní v systémech, kde mají zničený finanční sektor, kde vláda se není schopna financovat, kde některé sektory nejsou schopné splácet své závazky, kde vysychá likvidita. My tady nemáme vůbec nic z toho.

"Nemyslím si, že je možné docílit zvrácení toho přehnaně negativního sentimentu uvažováním o nějakých nekonvenčních nástrojích. To podle mého názoru může naopak spíše posílit všechny ty negativní nálady.

"Když se bavíme o všem, co je nekonvenční a nenormální, tím naznačíme, že je něco nenormálního a potřebuje nenormální řešení. A nenormalita může leda tak ještě vzdálit sentiment od fundamentů. To prostě není vůbec v souladu s mým uvažováním.

"Jenom kopírovat modely měnověpolitického chování z těch ekonomik, které mají fundament úplně jiný, ať už v reálné ekonomice, nebo ve finančním sektoru, prostě není způsob jak ten sentiment posilovat.

KOMUNIKACE

"Abychom situaci změnili a posílili sentiment, tak musíme problém pojmenovat a komunikovat o něm. Myslím, že jsou již znaky, že toto uvědomění se již dostává do veřejného prostoru, ale velmi pomalu.

"Podíváte-li se na fungování průmyslu, podniků, tak ať už z anekdotické evidence, nebo reálných čísel, to na žádnou tragédii nevypadá.

"Je pravda že jsou signály zpomalování, předstihové signály z Německa, i naše, ale toto není stav totálního krachu industrií, které táhnou českou ekonomiku.

"Aby zde byl nějaký efekt, musí to být víc než jeden rozhovor a musí to být vnímání větší části policymakerů. Nejdřív by ale musela existovat shoda, že tohle je ten problém.

O FISKÁLNÍ KONSOLIDACI

"Standardně nekomentujeme, co dělá vláda. Nicméně liberální ekonom ve mě ví, že prakticky neexistuje žádné zvýšení daní na světě, které by povzbuzovalo spotřebitelskou poptávku nebo investice.

"Ale je zde druhá strana mince, což je kredibilita fiskální politiky.

"Vláda má rozumně hospodařit. To je imperativ. Ale konsolidační úsilí se rozlilo do celé ekonomiky a ovlivnilo onen sentiment, a když se teď všichni ptají, proč jsme v recesi a sousední státy ne, tak protože všechny subjekty ekonomiky se chovají takto super konzervativně.

SAZBY

"Nejsem si jistý, jestli by mělo dojít k dalšímu snížení úrokových sazeb. Je otázka, jestli by další snížení nebylo interpretováno tak, že by se ještě zhoršil již tak výrazně skeptický sentiment.

"Tím nechci zpochybnit transmisi, ta funguje. Nicméně v této situaci, kdy je tak výrazně vzdálen sentiment od fundamentů, mohou některá standardní rozhodnutí způsobovat nestandardní vedlejší efekty.

"Nejsem schopen říci, jak budu hlasovat, musím před tím vidět situační zprávu. Neuzavírám cestu pro nic. Jen říkám, že nechtěným vedlejším efektem možného snížení sazeb může být nějaká transmise také do sentimentu.

"Kdyby sentiment byl blízko fundamentů, tak by měnové podmínky musely být mnohem přísnější než dnes jsou."