Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Falešné bankovky

(TV Nova 1.3.2010, rubrika: 17:00 Odpolední Televizní noviny)

Renáta CZADERNOVÁ, moderátorka
--------------------
Česká národní banka loni zachytila největší počet padělaných peněz za poslední 3 roky. Jde o téměř 7 tisíc kusů falešných bankovek a mincí. Více než polovina padělků byly české koruny. Více nám řekne kolega Adam Halmoši. Adame, které česká bankovka se falšuje nejčastěji?

Adam HALMOŠI, redaktor
--------------------
Tak nejčastěji se falšuje tisícovka, protože jí je v oběhu nejvíc. Druhá nejčastěji falšovaná bankovka je pětistovka. Celkově zadržela centrální banka a policie v oběhu 3662 českých falešných bankovek a mincí, celková hodnota falzifikátů přesahuje 5 milionů korun. Na falešné peníze narazili nejčastěji v Praze, Benešově, Brně a v Ostravě. Naprostá většina padělků pochází od mladistvých, od narkomanů nebo dříve trestaných, jejich kvalita je v drtivé většině mizerná a vlastně velmi špatná. To, že to penězokazci opět zkoušejí potvrzují i letošní údaje policie. Například Plzeňský kraj hlásí za leden a únor stoprocentní nárůst padělků. Na stopě autora falešných stodolarovek jsou už kriminalisté na jihu Čech.

Pavel ŘEŽÁBEK, člen bankovní rady, vrchní ředitel České národní banky
--------------------
Spousta těch padělků se dá celkem jednoduše poznat, drtivá většina, která je v oběhu, je jenom proto, že se nikdo nepodíval na to, co bere do ruky.

Robert ŠLACHTA, ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu
--------------------
Česká měna je padělaná spíš, spíš neuměle, ty osoby, které jsou nám známy, tak se jedná většinou o osoby mladistvé nebo jedná se o osoby z toho kriminálně závadového prostředí a užívané psychotropní látky a opravdu zkouší tyto, tyto bankovky proměnit v nejbližší trafice.