Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Běžného občana se ekonomická krize příliš nedotkne

Filip Kolman (financninoviny.cz 29.1.2008, rubrika: Zpravodajství)

* Řítí se svět do největší finanční krize od konce 2. světové války, nebo se jedná pouze o dočasný pokles akciového trhu, který do černa dobarvila média? Na naše otázky ohledně aktuální ekonomické situace a jejích dopadů na občany České republiky odpovídal Jaromír Hurník, poradce Bankovní rady ČNB. Mohl byste ve zkratce popsat, co se v současné době na světových trzích vlastně děje?

V současné době dochází (respektive docházelo) k poklesu akciového trhu (tedy cen jednotlivých akcií). Pokles je reakcí na zhoršení očekávání ohledně budoucích zisků firem, jejichž akcie se obchodují. Pokud investoři očekávají horší ekonomické výsledky firem, klesá očekávaný výnos akcií (očekávaná dividenda) a to tlačí dolu jejich cenu. Samotné očekávaní horších zisků vyplývá jednak z již uskutečněných ztrát bank na hypotečním trhu a jednak z obecně horších očekávání ohledně růstu spotřebitelských výdajů. Samozřejmě platí, že první do značné míry vyvolává druhé. Pokud někdo jen tak tak splácí hypotéku, tak si těžko bude kupovat nové auto nebo zařízení bytu. Vše pravděpodobně začalo v letech 2002-2003 v USA, kde si při historicky velmi nízkých úrokových sazbách spousta lidí brala hypotéky, které nebyli (nejsou) později po nárůstu sazeb schopni splácet.

* Jaké jsou nejčernější scénáře dalšího vývoje, které by mohly nastat?

Nejčernější scénář je pochopitelně pokračování poklesu. Řada investorů nakupuje akcie nikoliv za vlastní peníze, ale na úvěr s tím, že až dojde na jeho splacení, budou schopni prodat nakoupené akcie za vyšší cenu, která prokryje nejen úroky, ale ještě přinese zisk. Pochopitelně, pokud ceny spadnou pod nákupní cenu, tak nejenže nejsou schopni platit úroky, ale nejsou schopni ani vrátit půjčené peníze. To samozřejmě negativně ovlivní banky od kterých si půjčovali, respektive finanční situaci lidí, kteří těmto investorům svěřili své úspory. Dále se zhorší vyhlídky, dojde k dalšímu poklesu cen akcií a kolečko se může opakovat. Nakonec se to sice vždycky zastaví, protože začne být výhodné nakupovat, ale pro řadu konkrétních firem a lidí to má fatální následky.

* Jak se současná krize promítne do života běžných obyvatel ČR co se týče jejího vlivu na hypotéky, úspory a investice? Ovlivní výkon ekonomiky v ČR?

Zatím převládá názor, že spíše jen velmi zprostředkovaně. Postupně patrně dojde ke zpomalení ekonomického růstu ve všech velkých ekonomikách EU a tím také u nás. Na druhou stranu takovéto mávání čísly o růstu HDP, má k životu občana kterékoliv země nakonec stejně hodně daleko. Takže, pokud jste zrovna neměli investováno na akciovém trhu a nepřišli o část úspor, váš život se patrně nijak výrazně nezmění.

* Neohrozí krize penzijní fondy?

Penzijní fondy jsou nuceně a zároveň dobrovolně konzervativními investory. Jednak jim zákonem je dovoleno investovat maximálně čtvrtinu spravovaných peněz do akcií a jednak se všechny pohybují pod touto hranicí. Navíc se musí jednat o nejobchodovanější akcie pražské burzy. Přímo tedy budou zasaženy jen velmi omezeně. Pokud by navíc došlo k nějakému globálnímu poklesu úrokových sazeb, potom by mohly mít také mírně vyšší výnosy. To by se však v tomto případě týkalo všech investic. Určitě však nedojde k nějakým ztrátám spravovaných úspor (tyto ztráty by navíc stejně musel krýt akcionář fondu).

* V Americe došlo ke krizi na trhu s nemovitostmi. Hrozí něco podobného i u nás?

Určitě ne v podobném rozsahu. Je to trochu věštění z křišťálové koule, ale pokud bych si měl tipnout, spíš bych čekal, že ceny nemovitostí nějakou dobu neporostou, než, že by klesaly. A to ještě bude záviset na oblasti.

* Děkujeme za rozhovor.