Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Niedermayer: Rychlejší inflace si vyžádá vyšší sazby

Reuters (finance.cz 14.11.2007, rubrika: Zpravodajství ČTK )

Očekávané zrychlení inflace si vyžádá další nárůst úrokových sazeb, řekl ve středu viceguvernér České národní banky (ČNB) Luděk Niedermayer v rozhovoru pro agenturu Thomson Financial News.

"Fakt, že inflační výhled potřebuje podporu těsnější měnové politiky, je snad docela zřejmý," řekl Niedermayer.

"Pravděpodobnost, že v nadcházejících měsících inflace překoná 5 procent, je nyní významně vyšší než před týdnem."

Niedermayerova slova korespondují s vyjádřením dalšího člena rady Mojmíra Hampla, jenž v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že úrokové sazby ještě nedosáhly vrcholu cyklu.

Jiný člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek nicméně řekl agentuře Bloomberg, že centrální banka by měla odložit další zvyšování sazeb poté, co je v uplynulých dvou letech zvedla o 150 bazických bodů.

Klíčová dvoutýdenní repo sazba nyní stojí na 3,25 procenta.

Niedermayer řekl, že vzestup koruny k euru o 7 procent od léta, kdy spadla na letošní dno, je sice překvapivý, ale v nejbližších měsících nezadrží inflaci.

"Koruna... je mnohem pevnější, než když jsme vypracovávali novou (inflační) prognózu (vydanou v říjnu)," řekl viceguvernér.

"Jako pravděpodobné vidím, že krátkodobě měna nedokáže potlačit růst cen a inflace bude vyšší, než jsme byli v posledních letech zvyklí."

"Jestli zůstane koruna silná, potom v nadcházejících několika měsících začne tlačit na pokles jádrové inflace. Tlak však nebude dostatečně rychlý, aby zabránil vzestupu inflace na vyšší než obvyklé hladiny, řekněme nad 5 procent."