Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Řežábek z ČNB připouští růst sazeb v červenci - komentáře

Reuters (finance.cz 17.7.2007, rubrika: Zpravodajství ČTK)

 

Následují komentáře člena bankovní rady České národní banky (ČNB) Pavla Řežábka z úterního rozhovoru pro Reuters:

K INFLAČNÍM RIZIKŮM

"Když si vezmeme celková čísla, tak já osobně hodnotím (inflační rizika) jako mírná."  

"Co lze očekávat od nové prognózy? ...Z historického pohledu byla prognóza většinou asymetrická, více přísná, a proto si myslím, že prognóza bude navrhovat spíše zvýšení sazeb."

"Již bylo mnohokrát předkládáno, že jsou významná inflační rizika, nakonec se nenaplnila a výsledek měnové politiky za posledních pět let hovoří jednoznačně: z pěti let průměrná roční inflace byla v dolní polovině tolerančního pásma (ČNB) pouze dvakrát a třikrát byla nejenom pod cílem, ale i pod tolerančním pásmem."

"Proto já osobně budu přistupovat i k proinflačním rizikům velice obezřetně."

"Já bych řekl, že potvrdit se (inflační rizika) mohou, ale máme inflaci pořád dlouhodobě pod cílem."

"Cíl 3 procenta je bodový, a jestliže se máme bavit o měnové politice, tak bychom měli měnovou politiku vnímat více symetricky a ne asymetricky... Kdybychom měli definován cíl obdobně jako má ECB, byl by stav jiný."

"Občas se hovoří o velkých rizicích a prakticky si nepamatuji, kdy jsme se za poslední období dostali nad 3 procenta. To jsou zanedbatelné, de facto krátkodobé výkyvy, a přitom jsme konvergující ekonomika."

"Jestliže stávající inflace je tažena především růstem cen cigaret, kdy přírůstek daňových změn přesáhl 0,5 procentního bodu, tak když se bavíme o měnově relevantní inflaci, jsme pod dvěmi procenty a efekt administrativních zásahů za rok vyprchá."

K PROGNÓZE

"Už jsem zažil mnohokrát ´strašáky´ na vysokou inflaci a mnohokrát se nenaplnily, proto i v tomto budu přistupovat (k prognóze) velice obezřetně."

"Myslím si, že prognóza má tendenci nadhodnocovat budoucí vývoj inflace... musíme ji posuzovat moudře."

"Ale musíme zrovna tak sledovat, že některé indicie o možných rizicích inflace existují, zejména co se týče zvyšující se zaměstnanosti, omezené možnosti získávat pracovní sílu na českém trhu..."

"Reakce (měnové politiky na hrozby ze mzdového vývoje) být může, ale neměla by být agresivní."

K SAZBÁM

"Z hlediska principu opatrnosti ohledně inflace je možné, že bude přijatelné zvýšení sazeb o 25 (bazických) bodů."

"Uvidíme, jak bude vypadat prognóza, ale je možné, že by mohl zvítězit princip opatrnosti (ohledně inflace) a akceptovat zvýšení o 25 bodů."

"Naakumulovalo se více proinflačních rizik. Sice nejsou nějakým způsobem významná, ale je jich již větší množství a asi i s ohledem na diferenciál vyčkávat delší dobu na další potvrzování, by asi nebylo až tak důvodné."

"Já jsem dlouhodobě spíše pro stabilizaci sazeb, abychom příliš často neměnili sazby."

"Neřekl bych, že (současná měnová politika) je poměrně přísná, neřekl bych ani, že je příliš uvolněná. Pohybujeme se v nějakém intervalu relativní přijatelnosti."

KE KORUNĚ

"Když budeme hodnotit kurs, musíme se podívat i na úrokový diferenciál. Kurs nám sice posiluje, ale úrokový diferenciál je bohužel relativně vysoký."

"Bohužel Evropská centrální banka zvyšovala (úrokové sazby) příliš rychle a úrokový diferenciál se podstatným způsobem zvětšil. To samo o sobě může mít vliv na pokus využívat českou korunu k jistým spekulacím, což má zase negativní dopad na korunu."

"Myslím, že naším úkolem by mělo být nenechat korunu příliš rozkývat, protože to může vést k velkým dopadům do inflace. Toto bychom neměli umožnit."

"Diferenciál se asi dostal na jistou mezní hodnotu, která má již vliv na kurs koruny... Naštěstí se nyní vrací trochu zpátky, koriguje, ale těžko lze hodnotit vývoj do budoucna."

K RŮSTU MEZD A JEJICH PŘELÉVÁNÍ DO INFLACE

"Rizika jsou, ale nejsou až tak významná na to, abychom museli až tak agresivně reagovat v měnové politice."

"Já mám z tohoto obavu, ale z jiného důvodu: Jestliže vyvoláme příliš velké očekávání na vysokou inflaci, tak tím podpoříme mzdová vyjednávání a ve své podstatě podpoříme vznik inflace a to bych nerad."