Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Niedermayer z ČNB žádá tvrdší měnové podmínky

Marek Petruš a Petra Vodstrčilová, Reuters (finance.cz 21.5.2007, rubrika: Zpravodajství ČTK)

 

Úrokové sazby budou muset brzy stoupnout, pokud koruna neposílí natolik, aby udržela při silném růstu ekonomiky inflaci pod kontrolou, řekl v pondělí Reuters viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

Niedermayer v rozhovoru uvedl, že ČNB by chybovala, kdyby čekala na jednoznačné potvrzení o bujících inflačních tlacích.

Odmítl však jasně naznačit, zda bude hlasovat pro zvýšení klíčové repo sazby ze současných 2,50 procenta na nadcházejícím měnovém jednání bankovní rady 31.května.

"Data od začátku roku ukazují, že měnové podmínky by měly být přísnější," řekl Niedermayer v rozhovoru pro Reuters.

"Poprvé za dobu, co jsem v centrální bance, je možno i na ulici vidět, co znamená rychle rostoucí ekonomika," uvedl Niedermayer s odkazem na nápisy "Přijmeme pracovníky" v obchodech.

Niedermayer nastoupil do ČNB v roce 1996 a jeho druhý šestiletý mandát končí v únoru příštího roku.

Podle něj buď centrální banka podmínky zpřísní zvýšením úrokových sazeb, anebo se to odehraje opětovným posílením české měny, která se v posledních týdnech drží lehce slabší vůči úrovni 28 za euro .

"Když se podívám na vývoj od počátku roku, tak ty signály jdou stále jedním směrem, a zároveň říkám, že je špatně reagovat na inflaci, až ji uvidím v číslech," řekl.

Dodal, že rizika hlavního scénáře zpřísňování měnových podmínek jsou "relativně přímočará" a koncentrují se do dvou oblastí: nenadálé posílení koruny a tendence odhadů centrální banky nadsazovat budoucí inflaci.

Niedermayer, který patří v sedmičlenné bankovní radě mezi hlavní bojovníky s inflací, se odlišil od kolegy Mojmíra Hampla, který minulý týden řekl, že ČNB by neměla panikařit a spíše vyčkat na další potvrzení zrychlujícího tempa růstu cen.

Návrh zvýšit úroky o 25 bazických bodů již padl na dubnovém měnovém jednání, našel však pouze dva zastánce.

MIX SAZEB A INFLACE SE ZDÁ BÝT VOLNÝ

Centrální banka v dubnu přehodnotila pohled na růst ekonomiky směrem k většímu optimismu. Ve stejném měsíci současně inflace zrychlila na sedmiměsíční maximum 2,5 procenta a začala se blížit tříprocentní hodnotě inflačního cíle banky.

"Čísla, která jdou z ekonomiky, ukazují, že ekonomický růst by mohl setrvat na celkem vysoké úrovni. Ta struktura ekonomického růstu je více relevantní, protože se posouvá do oblasti soukromé spotřeby," řekl Niedermayer.

"V těchto podmínkách mix inflace kolem 2,5 procenta a sazeb 2,5 procenta by se bez zpřísnění měnových podmínek úrokovým nebo kursovým kanálem mohl ukázat jako trochu volný," uvedl.

Pondělní údaje o rekordním březnovém růstu tržeb maloobchodníků o 10,5 procenta podle analytiků potvrdily oživení spotřeby a daly další důvod ke zvýšení sazeb.

Niedermayer současně uvedl, že nemá obavu, že by zvýšení českých úroků vyvolalo prudké posílení kursu koruny.

"Je pozitivní, že se na (devizovém) trhu střetává více typů uživatelů, různé motivace pro nákup a prodej cizí měny, což má tendenci trh stabilizovat," řekl.