Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Šéf měnové sekce ČNB vidí oživení jádrové inflace

Marek Petruš, Reuters (finance.cz 9.5.2007, rubrika: Zpravodajství ČTK)

 

Česká jádrová inflace se pravděpodobně více než zdvojnásobí a přiblíží se ke tříletému maximu kvůli slabší koruně a robustnímu růstu ekonomiky, uvedl ředitel měnové sekce České národní banky (ČNB) Tomáš Holub.

Holub řekl ve středu v rozhovoru pro Reuters, že posílení koruny pomáhalo od poloviny roku 2005 držet jádrovou inflaci podle definice, již užívá ČNB, pod úrovní 1 procenta.

Vliv růstu koruny z konce roku 2005 a počátku roku 2006 však podle něj vyprchává.

Holub uvedl, že meziroční jádrová inflace - neboli spotřebitelská inflace očištěná o volatilní ceny potravin, pohonných hmot, daně a regulované ceny - by se měla podle ČNB v prvním čtvrtletí příštího roku přiblížit ke 2,5 procenta.

V prvním letošním čtvrtletí dosahovala tato inflace hodnot kolem 0,7 procenta.

"Pokud se koruna ustálí na současných úrovních, efekty z jejího posílení vymizí a koruna bude spíše tlačit na růst jádrové inflace," řekl Holub, který je zodpovědný za měsíční doporučení bankovní radě o nastavení úrokových sazeb.

Dalšími zdroji inflačních tlaků budou uvolněná fiskální politika a lepší ekonomický výhled pro eurozónu, řekl Holub.

Zrychlující růst mezd a pokles nezaměstnanosti na dlouhodobá minima také naznačují utahování podmínek na trhu práce proti předchozím kvartálům, dodal.

ČNB drží od loňského září klíčovou repo sazbu na 2,50 procenta, tedy nejnižší úrovni v Evropské unii. Bankovní rada však po posledním jednání naznačila, že lze během příštích 12 až 18 měsících očekávat postupný růst sazeb.

"VĚTŠÍ NEŽ KDY JINDY"

S tím, jak si ekonomika drží obrátky šestiprocentního růstu, bude stabilní koruna přispívat k rychlejšímu oživení jádrové inflace, než ČNB očekávala před třemi měsíci, řekl Holub.

Koruna již ztratila od svého historického maxima 27,410 za euro 3 procenta, ale od března zůstává uzamčena v relativně úzkém pásmu kolem 28 za euro.

Ve středu stála na 28,260 za euro , poblíž dvouměsíčního minima.

V posledních několika letech přitom ČNB kvůli neočekávaně silnému zpevňování koruny podstřelovala své předpovědi a cíl.

Holub ale uvedl, že šance na naplnění současného scénáře ČNB na stabilní korunu jsou "větší než kdy jindy".

Řekl, že korunu by měl po zbytek roku držet kolem úrovně 28 za euro velký úrokový diferenciál ve prospěch světových měn. Předpokládá, že dlouhodobé posilování koruny se opět projeví až během roku 2008.

Celková meziroční inflace by měla podle očekávání ČNB během 12 měsíců vyšplhat až na 3,5 procenta z březnových 1,9 procenta.

Dostala by se tak do horního pásma tolerance ČNB, kterou si stanovila kolem svého tříprocentního cíle.

ČNB čeká, že zvýšení daní na cigarety by mělo přidat k inflaci ke konci roku 1,1 procentního bodu, ale Holub řekl, že ČNB není při rozhodování o sazbách ovlivňována primárními dopady daňových změn.

Bez primárních dopadů změn daní by měly být ceny v březnu 2008 meziročně vyšší o 2,8 procenta.