Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Stane Praha na Olympu dluhů?

Luděk Niedermayer (Hospodářské noviny 26.3.2007 strana 10, rubrika: Názory)

 

Trvalo to jen necelé tři hodiny a Praha se vydává na cestu k výšinám olympijským. Jen o něco méně trvala schůzka zastupitelů naší obce pár kilometrů za Prahou s občany, na které jsme vyslechli, proč nás odvoz odpadu bude stát tisícové položky a proč si nemůžeme dovolit obecní kontejnery na plast.

A nejen to. Čističky odpadních vod se naše obce jen tak nedočká a o dopravním značení - které by lépe regulovalo nebezpečnou koexistenci chodců, kočárků, kol a aut na naší úzké, dírami poseté průjezdní silnici - si zatím budeme muset nechat zdát.

Komu dát a komu ne

Nechci zpochybňovat český přerozdělovací mechanismus, jenž cení občana Prahy na násobek hodnoty občana naší vsi. Investice do nezbytné infrastruktury jsou ve velkých městech nákladnější.

Nicméně pokud je Praha v situaci umožňující věnovat peníze i energii svých zástupců takovýmto projektům, tak mám sto chutí požadovat halasněji peníze pro naši obec.

Nechci říci, že nelze uspořádat »chytré« a ziskové olympijské hry. Přesto na rozdíl od primátora, který vidí »plusů několikanásobně více než minusů«, vidím situaci jinak. Mimo jiné z těchto důvodů.

Nevím, kdo to zaplatí. Na jednání zastupitelů zaznělo, že »není možné, aby se Praha kvůli hrám zadlužila«. Neslyšel jsem o plánu na čistě soukromé financování her, a tak asi peníze má dodat stát.

Slávu Prahy zaplatí ostatní

Stane se to nárůstem dluhů (jako třeba v Řecku), které pak budeme společně splácet, či snížením ostatních výdajů. To jistě není dobrá zpráva pro ty, kteří s hrami nemají mnoho společného. Nu což, naše obec se zřejmě ve jménu slávy vlasti rozloučí i s veřejným osvětlením svítícím, ač spoře, aspoň pár hodin denně.

Druhou, možná i větší obavou je pochybnost, zda veřejný sektor v České republice »umí« chytře a levně investovat.

Neumíme toho dost...

Nezvládáme i snazší věci, jako je vymýcení taxikářů odírajících pasažéry či řešení dopravy na letiště, které se táhne již mnoho let.

Pokud se v případě relativně efektivní britské administrativy za pár měsíců zdražily hry na dvojnásobek (více než 10 procent ročního HDP České republiky), tak u nás neočekávám výsledek lepší.

Celkový účet bude zřejmě v sumě astronomické. Ostatně, stavímeli dálnice dráže než kdekoliv v Evropě, proč bychom neměli mít i »olympsky« drahou olympiádu.