Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Faktografie-Komentáře viceguvernéra Singra pro Reuters

Reuters (finance.cz 19.3.2007, rubrika: Zpravodajství ČTK)

 

Následují komentáře viceguvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singra z rozhovoru pro Reuters: ...

...

K EKONOMICE

"Já myslím, že věci jsou stále plus minus balancované. Ekonomika je plus minus v tom svém konvergenčním ekvilibriu."

"V tuhle chvíli se zdá, že HDP začíná být víc tažen domácími faktory - spotřebou, možná lehce posilovanou úvěrovou expanzí."

"Na úrovni mezd já tam velké nebezpečí nevidím... Nezdá se mi, že by měly být nějakým faktorem ke znepokojení. Navíc ten růst mezd ve státním sektoru je umírněný a dohromady je v zásadě rozumný vzhledem k růstu HDP."

"Je pravda, že koruna je maličko slabší, přece jen ten diferenciál nám začíná lehce pomáhat. A je také pravda, že inflace je v tuto chvíli pod cílem, takže... je to na trošku jiný popis toho obrázku (o ekonomice), ale ten obrázek v zásadě není zneklidňující."

 "Je to jako když nahradíte krajinku s mlýnem krajinkou s horami - stále to není obraz, který by ve vás budil nějaké ostré reakce."

K FATORŮM VYŽADUJÍCÍM POZORNOST BANKY

"Určitě to je o PPI, o leading indicators na cenách, určitě to je o kursu (koruny), určitě to je také o jádrové inflaci. To jsou věci, které zatím tak silný message (k akci ČNB) dohromady nemají."

"HDP mě zatím v ničem výrazně nepřekvapilo."

KE SPOTŘEBNÍMU KOŠI

"Tam je otázka, jestli cílujeme starou nebo novou inflaci."

"Můj názor je, že dříve nebo později se musíme orientovat pouze vůči aktuální inflaci, protože ta aktuální inflace zřejmě bude trošku nižší než ta stará inflace, tak to maličko to chování ovlivňuje."

"Já bych to nazval exogenním šokem, který já musím kalkulovat. Neměl jsem možnost ho předvídat, ale je tady a já se k němu musím postavit."

K POPTÁVKOVÝM TLAKŮM V EKONOMICE

"Zatím je málo časových údajů na nějaký silný komentář."

K SAZBÁM

"Odchylky od toho středu nejsou tak dramatické, aby něco měnily."

"Jasně, že se vývoj trošku posunul směrem, který snižuje ta protiinflační rizika, ale nijak dramaticky."

"Stále jsme na té dálnici a zatáčka je v nedohlednu... Teď zafoukalo z jiné strany než předtím, ale co s tím chcete dělat? Na dálnici fouká."

"Pohyb (je možný) oběma směry, kdykoli kdekoli, právě proto, že sazby jsou v tuto chvíli plus minus dobře."

"Dlouhodobě si vzhledem k cykličnosti vývoje ekonomiky umím představit, že ty sazby půjdou spíše nahoru než dolů."

"Já jsem žádnou dramatickou novou zprávu nedostal. Dostal jsem nové informace, maličko to posunulo ten výhled, ta protiinflační rizika (jsou) mírně zeslabená v krátkém období, ale ani jedna ze zpráv nebyla silná a v zásadě se trochu mixují."

K DOPADŮM NOVÉHO CÍLE NA MĚNOVOU POLITIKU

"Někteří mí kolegové a trh skutečně ten cíl podle mě nevnímali úplně symetricky. Myslím si, že ten dvouprocentní cíl bude mít mimo jiné tu výhodu, že bude vnímán symetricky... Inflace pod jedním procentem je už nepříjemná. Teorie měření inflace naznačuje, že inflace pod jedním procentem je už de facto deflací."

"Pokud to tak je, tak ten nový cíl je ještě menší posun, než si uvědomujeme, protože tím, že ten předchozí byl řadou subjektů vnímán asymetricky, tak to vlastně znamená, že to nebude posun o jedno procento, ale o méně."

"Já si trochu slibuji, že se zafixují inflační očekávání na nízké inflaci ještě pevněji než doteď. To samo o sobě je protiinflační faktor, pokud se to povede."

K OTÁZCE DODATEČNÉHO ZPŘÍSNĚNÍ POLITIKY KVŮLI NOVÉMU CÍLI

"To si skutečně nemyslím. Jestli k němu dojde někdy při dolaďování, tak to není žádné drama."

"Já si myslím, že v tuto chvíli to žádný velký vliv mít nebude a pak už to bude mixovaný vliv měnové politiky přísnějšího cíle a nižších inflačních očekávání a ta nižší inflační očekávání potlačí měnovou politiku spíš níž."

K ZAVEDENÍ EURA

"My vedeme s Ministerstvem financí mnohem smířlivější debatu, než se odráží tu a tam v úvahách, do jaké míry je dobré mít datum (přijetí eura)."

"To je posun, který se mi zdá, že by bankovní rada uvítala, že by se mimo kritéria hodnocení posunula k tomu, že by říkala, jaké kroky a kdy se mají stát."

"Když to před pár lety vypadalo, že eurem získáte pokles úrokové míry o dvě procenta, stabilní či posilující měnu a akceleraci růstu, tak bylo pro mnohé snazší být eurooptimisty."