Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

Obce hazardují s penězi, tvrdí ČNB

Vladimír Piskáček, Jan Sochor (Hospodářské noviny 5.3.2007 strana 17, rubrika Z domova)

Města a obce investují podle České národní banky část svých peněz s velkým rizikem. Stále víc přitom využívají nabídky firem, které jim slibují vyšší zhodnocení volných peněz.

Za ně nakupují prostřednictvím takzvaných repo obchodů akcie či obchodují s akciemi na úvěr. Česká národní banka proto v únoru dopisem hejtmany a starosty vyzvala, aby si uvědomili rizika, kterým "své" peníze vystavují.

"Města si bohužel nedostatečně uvědomují rizika, která jsou spojena s investováním při požadavku vyšších potenciálních výnosů," řekl HN viceguvernér centrální banky Miroslav Singer. Podle něj ČNB získala "nekonkrétní" signály z trhu, že při prodeji investičních produktů obchodníci městům a obcím rizika zatajují.

Městům slibují zhodnocení peněz nad úrovní bankovních vkladů či podílových fondů. Pokud však hodnota akcií na burze výrazně klesne, jako například minulý týden, mohou o velkou část svých vložených peněz přijít.

Prostřednictvím těchto repo operací investuje své peníze například kraj Vysočina či Praha 6. "Tímto způsobem jsme investovali okolo osmdesáti milionů korun, peníze však v současné době postupně stahujeme. Není to reakce na varování centrální banky, ale potřebujeme je k investicím do infrastruktury," uvedl hejtman kraje Miloš Vystrčil.

Podle něj Vysočina nevystavila veřejné peníze žádnému riziku. "Vzhledem k tomu, jak máme postavené smlouvy, jsme se žádnému riziku nevystavili," dodal Vystrčil.

Podobně argumentuje i zástupce Prahy 6. "Naše aktiva spravují ČSOB a společnost Key Investments, u každé máme řádově 400 milionů korun. Tyto společnosti mají od nás oprávnění aktiva k repo operacím využít. Zatím jsme nezaznamenali žádné problémy a se způsobem zhodnocování našich prostředků jsme spokojeni," uvedl zástupce starosty městské části Jiří Fárek.

Problémy však mohou nastat. Podle centrální banky se často stává, že repo obchod pro jednoho zákazníka slouží často k financování obchodů samotných obchodníků. Ti peníze od obcí vezmou a použijí je ke krytí úvěru na další nákup akcií.

"Pro malé obchodníky je to levnější způsob, než kdyby si peníze půjčily u banky. Obci zaplatí formou repo sazby okolo čtyř procent, banka by jim půjčila například za osm či deset," řekl člen výboru ČNB pro finanční trh a šéf Investiční společnosti České spořitelny Radek Urban.

Malí obchodníci spravují veřejné peníze v řádu miliard korun, jejich základní kapitál bývá řádově nižší. Při výrazném propadu trhu by se mohli dostat do problémů s tím, jak vypořádat své závazky. ČNB se obává, že by "dobytnost takovýchto pohledávek mohla být problematická".

Podle šéfa Key Investments Daniela Brzkovského však obchodník může těmto problémům předejít. "Při normálních pohybech akcií žádnou ztrátu naši klienti nezaznamenají. Díky dobré péči obchodníka lze riziko eliminovat," uvedl Brzkovský. Někde se již raději do těchto obchodů nepouštějí. "Prostřednictvím repo obchodů jsme investovali 250 milionů korun. Na konci roku 2006 jsem však tyto operace zastavil. Ne proto, že bychom se nějak spálili, ale z vrozené opatrnosti," uvedl hejtman jihočeského kraje Jan Zahradník.

Nabídku k investování peněz na kapitálovém trhu obdržel i Havířov. "Zastupitelstvo ji neschválilo. Po přečtení dopisu od centrální banky si myslím, že to nakonec bylo dobře," uvedl Eduard Heczko.

V. Piskáček, J. Sochor: Obce riskují s akciemi - HN 5.3.2007, strana 1 (pdf, 1,6 MB)