Související odkazy

Autorské články a rozhovory s představiteli ČNB z dalších let

ČNB > Servis pro média > Autorské články a rozhovory > 2002 > Třetí zlatá mince z cyklu Deset století architektury zpět ... 9

Třetí zlatá mince z cyklu Deset století architektury zpět ... 9

Alena Hrdá, Alena Kolínová, sekce peněžní a platebního styku

(Bankovnictví 18.4.2002 strana 28, rubrika Měnová politika)

Ve středu 20. března 2002 vydala Česká národní banka třetí zlatou minci z cyklu Deset století architektury, jejíž námět je věnován pozdní gotice, konkrétně kamenné kašně v Kutné Hoře. Tato kamenná kašna patří ke skvostům naší pozdně gotické architektury. Kromě toho je i jedinečnou technickou památkou. Kašnu postavil v letech 1493 až 1495 jeden ze stavitelů chrámu sv. Barbory Matěj Rejsek.

Soutěž na minci byla vypsána v lednu roku 2001. Ze čtyřiadvaceti předložených návrhů vybrala Komise pro posuzování návrhů na české peníze tři výtvarně nejhodnotnější návrhy do užší soutěže. Jejich autoři, akademický sochař Ladislav Kozák, akademický sochař Zbyněk Fojtů a Josef Oplištil, předložili do užší soutěže návrhy upravené podle připomínek komise. Na rozdíl od odborného poradce z oboru architektury, který doporučoval k realizaci návrh akademického sochaře L.Kozáka, ocenili členové komise více výtvarnou invenci a nekonvečnost ztvárnění motivu kašny studenta Akademie výtvarných umění Josefa Oplištila, udělili mu první cenu a doporučili realizaci jeho návrhu. Bankovní rada ČNB doporučení komise schválila. Na lícní straně mince je umístěna umělecká kompozice stylizovaných heraldických zvířat ze zemských znaků, moravské orlice (vlevo), českého lva (uprostřed) a slezské orlice (vpravo) doplněná názvem státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a názvem cyklu "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY" v opise při okrajích mince a označením nominální hodnoty "2000 Kč" v řádku pod heraldickými zvířaty. Na rubové straně je vyobrazena kamenná kašna v Kutné Hoře ve stylizovaném perspektivním pohledu, doplněná ročníkem ražby "2002". Obě strany stylově spojuje písmo opisu a drobné ornamentální dekory oddělující jeho jednotlivá slova. Minci razila Bižuterie Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou v parametrech zlatých mincí z cyklu Deset století architektury. Ryzost mince je 999.9 Au, průměr 20 mm, hmotnost 6,22 g a síla 1,4 mm. Stejně jako předcházející mince je i tato ražena ve dvojím provedení, v běžné kvalitě a zvláštní, tzv. proof kvalitě s vysokým leskem a matovaným reliéfem. Obě kvality se rovněž liší hranou, která je u běžného provedení vroubkovaná, u zvláštního hladká. K minci se dodává katalogová karta červené barvy s jemným rastrem, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.