ČNB > O ČNB > VlogČNB

VlogČNB

Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po měnové reformě z roku 1953 Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po Československé měnové reformě v roce 1945
Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po měnové reformě z roku 1953 (5. část)
27. 3. 2017
Víte, která bankovka z tohoto období v sobě nese jinotaje a legrácky? Podívejte se na páté pokračování vlogu J. Moravce o historii naší 50korunové bankovky.
Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po československé měnové reformě v roce 1945 (4. část)
24. 3. 2017
Podívejte se na čtvrté pokračování vlogu J. Moravce o historii naší 50korunové bankovky. Tentokrát o období měnové reformy z roku 1945, která měla za úkol snížit objem peněz v oběhu a znovu zavést československou korunu.

 

Adam Kučera: Prognostické modely úrokových sazeb lze zlepšit Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka za Protektorátu Čechy a Morava
Autor oceněné práce Adam Kučera: Prognostické modely úrokových sazeb lze zlepšit
17. 3. 2017
Adam Kučera ve své práci zkoumá příčiny klesající úspěšnosti předpovědí vývoje úrokových sazeb po finanční krizi z roku 2008. Upozorňuje na změny povahy šoků, kterými jsou úrokové míry ovlivňovány. Podle autora schopnosti těchto modelů mohou být lepší. Laureáta ceny Mladý ekonom roku 2016 vyzpovídal Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.
Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka za Protektorátu Čechy a Morava (3. část)
14. 3. 2017
Věděli jste, že za Protektorátu Čechy a Morava musela být jedna z bankovek přepracována, protože dívku na portrétu zdobila frygická čapka, které byla symbolem svobody? Podívejte se na třetí pokračování vlogu J. Moravce o historii naší 50korunové bankovky.

 

Tomáš Holub: Cíle měnové politiky stavíme nad vlastní zisk Jaroslav Moravec: Padesátikorunová bankovka za První republiky
Tomáš Holub: Cíle měnové politiky stavíme nad vlastní zisk
6. 3. 2017
ČNB v poslední době výrazně rostou devizové rezervy. Jak s nimi nakládá? Bude pro ni problém, pokud po opuštění kurzového závazku vykáže ztrátu? Odpovídá Tomáš Holub, ředitel sekce měnové ČNB.
Jaroslav Moravec: Padesátikorunová bankovka za První republiky (2. část)
22. 2. 2017
Věděli jste, že po vzniku ČSR se nejprve vydávaly státovky, protože ještě neexistovala centrální banka? Dalším pokračováním historie 50korunové bankovky vás opět provede Jaroslav Moravec.

 

Jaroslav Moravec: Historie naší padesátikorunové bankovky sahá až do Rakouska-Uherska Petr Král: Inflace se letos přiblíží 3 %, brzy se však vrátí k našemu 2% cíli
Jaroslav Moravec: Historie naší padesátikorunové bankovky sahá až do Rakouska-Uherska (1. část)
14. 2. 2017
Ukončení možnosti výměny bankovky v hodnotě 50 Kč se blíží. Víte, jak dlouhá je její historie? Tou vás provede Jaroslav Moravec z ČNB, který o platidlech přednáší na Právnické fakultě UK a Fakultě strojní ČVUT.
Petr Král: Inflace se letos přiblíží 3 %, brzy se však vrátí k našemu 2% cíli
10. 2. 2017
Inflace v prosinci překvapivě poskočila na 2 % a po čtyřech letech se vrátila k cíli ČNB. Podle Petra Krále, náměstka ředitele sekce měnové ČNB, se inflace letos přiblíží až ke 3 %, což je horní hranice takzvaného tolerančního pásma ČNB. Navzdory tomu by však měla kupní síla domácností i letos pokračovat v růstu. Jaký dopad bude mít nejbližší vývoj inflace na měnovou politiku ČNB a zejména na načasování ukončení jejího kurzového závazku, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
(video včetně anglických titulků)

 

Matěj Opatrný: Mé propočty ukazují na příznivý dopad kurzového závazku Mojmír Hampl
Autor oceněné práce Matěj Opatrný: Mé propočty ukazují na příznivý dopad kurzového závazku
25. 1. 2017
O intervencích již bylo řečeno mnoho. K rundě panáků, které si dáte večer s kamarády, je ale zřejmě ještě nikdo nepřirovnal. Matěj Opatrný za svou bakalářskou práci věnující se dopadům kurzového závazku získal ocenění v rámci soutěže Mladý ekonom roku 2016. Závěry byly dokonce publikovány ve sborníku IES Working Papers. Během rozhovoru došlo také na srovnání studia u nás a v zahraničí.
(video včetně anglických titulků)
Viceguvernér Mojmír Hampl: Za název české měny vděčíme císaři Františku Josefovi
21. 12. 2016
V listopadu uplynulo sto let od smrti císaře Františka Josefa I., nejdéle vládnoucího panovníka českých zemí v jejich dlouhých dějinách.

 

Jiří Rusnok  
Guvernér Jiří Rusnok: Chci udržet vysoký kredit ČNB
14. 12. 2016
V červenci tohoto roku se po dvou a půl letech působení v bankovní radě ČNB postavil do jejího čela. Jaké byly první kroky Jiřího Rusnoka a jaké cíle si vytyčil?