ČNB > O ČNB > VlogČNB

VlogČNB

2018

ČNB: Při směně požadujte vždy předsmluvní informace Luboš Komárek: Kurz koruny je blízko své rovnováze
ČNB: Při směně požadujte vždy předsmluvní informace
26. 6. 2018
Praha je jedním z nejkrásnějších měst na světě, kam ročně zavítají miliony turistů. Co jim ovšem může dojem zkazit, jsou nekalé praktiky některých směnáren v jejím centru. ČNB dohlíží na to, aby směnárny fungovaly v souladu se zákonem. Nemůže ale zabránit snaze některých směnárníků zneužívat nepozornosti turistů. Video příspěvkem chceme připomenout zahraničním návštěvníkům zásady bezpečné výměny peněz.
(video včetně českých titulků)
Luboš Komárek: Kurz koruny je blízko své rovnováze
1. 6. 2018
Měnový kurz je jednou z nejsledovanějších ekonomických veličin. Jeho nominální vyjádření známe všichni – např. 25 korun za 1 euro. Co je to ale reálný měnový kurz? Jak odráží bohatnutí té které země a proč se makroekonomové snaží vypočítat jeho rovnovážnou úroveň? Podívejte se na další vlogČNB, v němž ekonom ČNB Luboš Komárek prozradí i to, o kolik se Česká republika za poslední čtvrtstoletí přiblížila bohatším ekonomikám.
(video včetně anglických titulků)

 

Tomáš Havránek: Dům je pro mě spotřeba Tomáš Holub: ČNB slaví „porcelánovou svatbu“
Nejcitovanější český ekonom: Dům je pro mě spotřeba
26. 4. 2018
Nejcitovanějším českým ekonomem ve světové akademické literatuře je Tomáš Havránek z České národní banky. Proč je podle něho špatně, když se koupě bytu či domu považuje výlučně za investici? Je prognostický model ČNB nejlepší na světě? Baví se se svou ženou - ekonomkou o ekonomii a co obnáší jeho práce poradce bankovní rady? Sledujte další z našich vlogů.
(video včetně anglických titulků)
Tomáš Holub: ČNB slaví „porcelánovou svatbu“
5. 4. 2018
Česká národní banka si letos připomíná 20. výročí zavedení cílování inflace. Proč volbu tohoto měnového režimu v roce 1998 přirovnává ředitel sekce měnové Tomáš Holub k vstupu do manželství po ošklivém rozvodu či k „tak trochu bláhovému“ sňatku? Více se dozvíte v dalším vlogu ČNB a v publikaci, která o tomto významném milníku v dějinách české měnové politiky vznikla.
(video včetně anglických titulků)

 

Jiří Rusnok: Ztráta ČNB není důvod k obavám Tomáš Nidetzký: Investoři často přeceňují své schopnosti
Jiří Rusnok: Ztráta ČNB není důvod k obavám
28. 3. 2018
Ztráta ČNB je účetní záležitostí, která se nijak nedotkne daňových poplatníků, říká guvernér ČNB Jiří Rusnok a dodává: „Pro občany České republiky a potažmo i pro českou ekonomiku to de facto nic neznamená.“ Jak ztráta centrální banky vzniká a z čeho ji ČNB v budoucnu uhradí? A je vůbec úkolem centrální banky vytvářet zisk? Sledujte náš další vlog.
(video včetně anglických titulků)
Tomáš Nidetzký: Investoři své schopnosti často přeceňují
29. 1. 2018
Češi si mohou prostřednictvím obchodníků s cennými papíry pořídit také investiční služby od poskytovatelů ze zahraničí. Právě v těchto případech však často přeceňují své znalosti a schopnosti, upozorňuje T. Nidetzký. Proč je důležité pravdivé vyplnění investičního dotazníku, jakých dalších rizik a nástrah si musíme být při přeshraničním poskytování investičních služeb vědomi a jaká jsou tři zlatá pravidla investora, se dozvíte v našem video rozhovoru.
(video včetně anglických titulků)

 

Jiří Rusnok: ČNB rozděluje své investiční portfolio v reakci na nárůst devizových rezerv  
Jiří Rusnok: ČNB rozděluje své investiční portfolio v reakci na nárůst devizových rezerv
11. 1. 2018
Devizové rezervy ČNB vzrostly za 3,5 roku trvání kurzového závazku téměř pětinásobně. To podle guvernéra Jiřího Rusnoka umožnilo rozdělit investiční portfolio ČNB na dvě části a přenastavit jeho mix rizika a výnosu. Zhruba 55 procent devizových rezerv bude ČNB nově investovat do nástrojů s delší splatností, které by jí měly přinášet vyšší výnos. V čem spočívá nová strategie správy devizových rezerv a co si od ní ČNB slibuje, se dozvíte v našem novém video rozhovoru s guvernérem.
(video včetně anglických titulků)
 

2017

Jan Frait: Ceny bytů považujeme za nadhodnocené Josef Ducháček: Emise nových mincí je rekordní. Lidé by s nimi měli platit, nebo je uložit na účet.
Jan Frait: Ceny bytů považujeme za nadhodnocené
7. 12. 2017
Tuzemské ceny nemovitostí rostou nejrychleji v Evropě. To do budoucna představuje riziko jak pro banky, které hypotéky poskytují, tak pro ty, kteří si na pořízení bytu půjčují, říká Jan Frait, ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB. Centrální banka, která vedle stability cenové pečuje také o stabilitu finanční, proto může přikročit ke zpřísnění svých doporučení bankám týkajících se poskytování hypotečních úvěrů, dodává Frait.
(video včetně anglických titulků)
Josef Ducháček: Emise nových mincí je rekordní. Lidé by s nimi měli platit, nebo je uložit na účet.
20. 11. 2017
V posledních třech letech výrazně roste počet nových mincí, které musí Česká národní banka vydávat. Počet nově emitovaných mincí letos poprvé za celou dobu existence české měny překonal hranici 100 mil. kusů. „Zvýšená emise mincí je skutečně problém,“ říká Josef Ducháček, ředitel sekce peněžní a platebního styku České národní banky. Společně s veřejností můžeme oběh mincí zefektivnit, dodává.
(video včetně anglických titulků)

 

Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci Vojtěch Benda: Zlatý poklad je mýtus
Tomáš Nidetzký: Nebankovní poskytovatelé úvěrů musí mít nově licenci
27. 9. 2017
Necelý rok platí nový zákon o spotřebitelském úvěru. Podle něj začne dohled nad celým trhem s těmito půjčkami postupně vykonávat ČNB. Po skončení přechodného období v červnu 2018 budou muset mít nebankovní poskytovatelé úvěrů licenci od ČNB. Díky tomu tak bude možné rozpoznat černý trh, říká v rozhovoru člen bankovní rady Tomáš Nidetzký.
(video včetně anglických titulků)
Vojtěch Benda: Zlatý poklad je mýtus (2. část)
14. 9. 2017
Česká národní banka se koncem 90. let zbavila většiny svých zlatých rezerv. Zlato totiž již několik desítek let nehraje v měnové politice roli, říká člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v druhé části rozhovoru na téma devizové rezervy. Diskusi o nákupu zlata v příhodnou chvíli se přesto nebráním, i když by jeho bezpečný podíl na devizových rezervách ČNB nikdy neměl překročit tři procenta, dodává Benda.
(video včetně anglických titulků)

 

Vojtěch Benda: Veřejnost se případné ztráty ČNB obávat nemusí Tomáš Nidetzký: Výměna peněz není žádná věda
Vojtěch Benda: Veřejnost se případné ztráty ČNB obávat nemusí (1. část)
18. 8. 2017
České národní bance v posledních třech letech výrazně vzrostly devizové rezervy. V poměru k velikosti ekonomiky dnes patří k nejvyšším na světě. Jaké jsou výhody a nevýhody vysokých devizových rezerv a mají se Češi obávat, že by mohly v budoucnu negativně ovlivnit hospodaření ČNB? Zeptali jsme se člena bankovní rady Vojtěcha Bendy.
(video včetně anglických titulků)
Tomáš Nidetzký: Výměna peněz není žádná věda
28. 7. 2017
Zahraniční turisté si u ČNB často stěžují na postup směnáren v centru Prahy. Především jim vadí výše obdrženého směnného kurzu. Jak se ČNB snaží zlepšit situaci na trhu v této oblasti? Odpovídal Tomáš Nidetzký, člen bankovní rady ČNB.
(video včetně anglických titulků)

 

Tibor Hlédik: ČNB patří mezi nejtransparentnější centrální banky na světě Oldřich Dědek: Kurzový závazek se podobal pobytu v eurozóně
Tibor Hlédik: ČNB patří mezi nejtransparentnější centrální banky na světě
24. 5. 2017
MMF letos zveřejnil článek Český zázrak: Inflační cílování v ČNB. „Zkušenost ČNB je úspěšným příkladem jak vybudovat důvěru v měnovou politiku a může sloužit jako užitečný vzor pro další centrální banky,“ píší autoři. Popisují zkušenosti ČNB s režimem cílování inflace od jeho zavedení v roce 1998, a to včetně transparentní komunikace. „ČNB poskytuje sadu informací, které většina centrálních bank stále neposkytuje“, říká spoluautor textu Tibor Hlédik ze sekce měnové ČNB.
Oldřich Dědek: Kurzový závazek se podobal pobytu v eurozóně
27. 4. 2017
Českým exportérům se možná brzy zasteskne po stabilitě koruny z dob kurzového závazku. Jeho nedávné ukončení tak může vyústit ve větší tlak na vládu, aby rozhodla o termínu přijetí eura, říká nový člen bankovní rady a bývalý národní koordinátor pro zavedení eura Oldřich Dědek v prvním rozhovoru po svém nástupu do ČNB.

 

Marek Mora: Přijetí eura bych v tuto chvíli nedoporučoval Jaroslav Moravec: Poslední etapa života padesátikorunové bankovky
Marek Mora: Přijetí eura bych v tuto chvíli nedoporučoval
25. 4. 2017
Přijetí jednotné evropské měny by česká ekonomika zvládla. Je ale otázkou, zda chceme vstupovat do eurozóny v situaci, kdy je stále „jedním velkým staveništěm“, říká člen bankovní rady Marek Mora v prvním rozhovoru od svého únorového jmenování.
Jaroslav Moravec: Poslední etapa života padesátikorunové bankovky (6. část)
29. 3. 2017
Padesátikoruna se stala součástí peněžního oběhu krátce po vzniku samostatného Československa. Její éra skončila v roce 2011. Podívejte se na poslední díl k její historii.

 

Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po měnové reformě z roku 1953 Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po Československé měnové reformě v roce 1945
Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po měnové reformě z roku 1953 (5. část)
27. 3. 2017
Víte, která bankovka z tohoto období v sobě nese jinotaje a legrácky? Podívejte se na páté pokračování vlogu J. Moravce o historii naší 50korunové bankovky.
Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka po československé měnové reformě v roce 1945 (4. část)
24. 3. 2017
Podívejte se na čtvrté pokračování vlogu J. Moravce o historii naší 50korunové bankovky. Tentokrát o období měnové reformy z roku 1945, která měla za úkol snížit objem peněz v oběhu a znovu zavést československou korunu.

 

Adam Kučera: Prognostické modely úrokových sazeb lze zlepšit Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka za Protektorátu Čechy a Morava
Autor oceněné práce Adam Kučera: Prognostické modely úrokových sazeb lze zlepšit
17. 3. 2017
Adam Kučera ve své práci zkoumá příčiny klesající úspěšnosti předpovědí vývoje úrokových sazeb po finanční krizi z roku 2008. Upozorňuje na změny povahy šoků, kterými jsou úrokové míry ovlivňovány. Podle autora schopnosti těchto modelů mohou být lepší. Laureáta ceny Mladý ekonom roku 2016 vyzpovídal Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.
Jaroslav Moravec: 50korunová bankovka za Protektorátu Čechy a Morava (3. část)
14. 3. 2017
Věděli jste, že za Protektorátu Čechy a Morava musela být jedna z bankovek přepracována, protože dívku na portrétu zdobila frygická čapka, které byla symbolem svobody? Podívejte se na třetí pokračování vlogu J. Moravce o historii naší 50korunové bankovky.

 

Tomáš Holub: Cíle měnové politiky stavíme nad vlastní zisk Jaroslav Moravec: Padesátikorunová bankovka za První republiky
Tomáš Holub: Cíle měnové politiky stavíme nad vlastní zisk
6. 3. 2017
ČNB v poslední době výrazně rostou devizové rezervy. Jak s nimi nakládá? Bude pro ni problém, pokud po opuštění kurzového závazku vykáže ztrátu? Odpovídá Tomáš Holub, ředitel sekce měnové ČNB.
Jaroslav Moravec: Padesátikorunová bankovka za První republiky (2. část)
22. 2. 2017
Věděli jste, že po vzniku ČSR se nejprve vydávaly státovky, protože ještě neexistovala centrální banka? Dalším pokračováním historie 50korunové bankovky vás opět provede Jaroslav Moravec.

 

Jaroslav Moravec: Historie naší padesátikorunové bankovky sahá až do Rakouska-Uherska Petr Král: Inflace se letos přiblíží 3 %, brzy se však vrátí k našemu 2% cíli
Jaroslav Moravec: Historie naší padesátikorunové bankovky sahá až do Rakouska-Uherska (1. část)
14. 2. 2017
Ukončení možnosti výměny bankovky v hodnotě 50 Kč se blíží. Víte, jak dlouhá je její historie? Tou vás provede Jaroslav Moravec z ČNB, který o platidlech přednáší na Právnické fakultě UK a Fakultě strojní ČVUT.
Petr Král: Inflace se letos přiblíží 3 %, brzy se však vrátí k našemu 2% cíli
10. 2. 2017
Inflace v prosinci překvapivě poskočila na 2 % a po čtyřech letech se vrátila k cíli ČNB. Podle Petra Krále, náměstka ředitele sekce měnové ČNB, se inflace letos přiblíží až ke 3 %, což je horní hranice takzvaného tolerančního pásma ČNB. Navzdory tomu by však měla kupní síla domácností i letos pokračovat v růstu. Jaký dopad bude mít nejbližší vývoj inflace na měnovou politiku ČNB a zejména na načasování ukončení jejího kurzového závazku, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
(video včetně anglických titulků)
Matěj Opatrný: Mé propočty ukazují na příznivý dopad kurzového závazku  
Autor oceněné práce Matěj Opatrný: Mé propočty ukazují na příznivý dopad kurzového závazku
25. 1. 2017
O intervencích již bylo řečeno mnoho. K rundě panáků, které si dáte večer s kamarády, je ale zřejmě ještě nikdo nepřirovnal. Matěj Opatrný za svou bakalářskou práci věnující se dopadům kurzového závazku získal ocenění v rámci soutěže Mladý ekonom roku 2016. Závěry byly dokonce publikovány ve sborníku IES Working Papers. Během rozhovoru došlo také na srovnání studia u nás a v zahraničí.
(video včetně anglických titulků)
 

2016

Mojmír Hampl Jiří Rusnok
Viceguvernér Mojmír Hampl: Za název české měny vděčíme císaři Františku Josefovi
21. 12. 2016
V listopadu uplynulo sto let od smrti císaře Františka Josefa I., nejdéle vládnoucího panovníka českých zemí v jejich dlouhých dějinách.
Guvernér Jiří Rusnok: Chci udržet vysoký kredit ČNB
14. 12. 2016
V červenci tohoto roku se po dvou a půl letech působení v bankovní radě ČNB postavil do jejího čela. Jaké byly první kroky Jiřího Rusnoka a jaké cíle si vytyčil?