ČNB > O ČNB > VlogČNB

VlogČNB

Jaroslav Moravec: Historie naší padesátikorunové bankovky sahá až do Rakouska-Uherska Petr Král: Inflace se letos přiblíží 3 %, brzy se však vrátí k našemu 2% cíli
Jaroslav Moravec: Historie naší padesátikorunové bankovky sahá až do Rakouska-Uherska
14. 2. 2017
Ukončení možnosti výměny bankovky v hodnotě 50 Kč se blíží. Víte, jak dlouhá je její historie? Tou vás provede Jaroslav Moravec z ČNB, který o platidlech přednáší na Právnické fakultě UK a Fakultě strojní ČVUT.
Petr Král: Inflace se letos přiblíží 3 %, brzy se však vrátí k našemu 2% cíli
10. 2. 2017
Inflace v prosinci překvapivě poskočila na 2 % a po čtyřech letech se vrátila k cíli ČNB. Podle Petra Krále, náměstka ředitele sekce měnové ČNB, se inflace letos přiblíží až ke 3 %, což je horní hranice takzvaného tolerančního pásma ČNB. Navzdory tomu by však měla kupní síla domácností i letos pokračovat v růstu. Jaký dopad bude mít nejbližší vývoj inflace na měnovou politiku ČNB a zejména na načasování ukončení jejího kurzového závazku, se dozvíte v následujícím rozhovoru.
(video včetně anglických titulků)
   
Matěj Opatrný: Mé propočty ukazují na příznivý dopad kurzového závazku Mojmír Hampl
Autor oceněné práce Matěj Opatrný: Mé propočty ukazují na příznivý dopad kurzového závazku
25. 1. 2017
O intervencích již bylo řečeno mnoho. K rundě panáků, které si dáte večer s kamarády, je ale zřejmě ještě nikdo nepřirovnal. Matěj Opatrný za svou bakalářskou práci věnující se dopadům kurzového závazku získal ocenění v rámci soutěže Mladý ekonom roku 2016. Závěry byly dokonce publikovány ve sborníku IES Working Papers. Během rozhovoru došlo také na srovnání studia u nás a v zahraničí.
(video včetně anglických titulků)
Viceguvernér Mojmír Hampl: Za název české měny vděčíme císaři Františku Josefovi
21. 12. 2016
V listopadu uplynulo sto let od smrti císaře Františka Josefa I., nejdéle vládnoucího panovníka českých zemí v jejich dlouhých dějinách.
   
Jiří Rusnok
Guvernér Jiří Rusnok: Chci udržet vysoký kredit ČNB
14. 12. 2016
V červenci tohoto roku se po dvou a půl letech působení v bankovní radě ČNB postavil do jejího čela. Jaké byly první kroky Jiřího Rusnoka a jaké cíle si vytyčil?