ČNB > Často kladené dotazy > Numizmatika - proč se pamětní mince vydávané Českou národní bankou neprodávají za nominální hodnotu?

Numizmatika - proč se pamětní mince vydávané Českou národní bankou neprodávají za nominální hodnotu?

Nominální hodnota vyražená na lícní straně pamětní mince představuje hodnotu, kterou předložitel mince obdrží v případě, že požádá o její výměnu na pokladně České národní banky nebo některé z obchodních bank, které mají povinnost výměnu provést. Nejedná se tedy o cenu prodejní.

Možnost prodávat mince z drahých kovů, mince pamětní a mince ve zvláštním provedení určené ke sběratelským účelům za ceny odlišné od jejich nominální hodnoty je stanovena v § 15 odst. 2 zákona o České národní bance. Důvodem je skutečnost, že v prodejní ceně mince je třeba zohlednit např. povrchové úpravy při ražbě mincí ve špičkové kvalitě, cenu katalogových karet, které jsou součástí mince apod.

Česká národní banka prodává nově vydávané mince i další sběratelský materiál výhradně smluvním partnerům pro prodej sběratelského materiálu. Ceny platné pro prodej mincí mezi ČNB a jejími smluvními obchodními partnery jsou pravidelně zveřejňovány na internetových stránkách ČNB v sekci numizmatika.