ČNB > Často kladené dotazy > Nová verze mince 20 Kč

Nová verze mince 20 Kč

Proč ČNB vydává do oběhu další verzi dvacetikoruny?

Úpravu parametrů dvacetikoruny ražené od roku 2012 si vyžádala změna v nabídce dodavatelů materiálu pro její výrobu. Zahraniční mince ražené z obdobného materiálu jako je naše dvacetikoruna se v minulosti přestaly vyrábět, a proto došlo k výraznému zmenšení počtu a nabídky potenciálních dodavatelů střížků pro výrobu mince se stejnými parametry, které měla dvacetikoruna od roku 1993.

Zůstanou starší dvacetikoruny, které mají nyní lidé v peněženkách, dále platné?

Ano, zůstanou. ČNB nebude ukončovat platnost stávajících mincí 20 Kč v souvislosti s ražbou dvacetikoruny s novými parametry.

Jsou ještě platné dvacetikoruny s odlišným motivem na rubu mince, které ČNB vyrazila v roce 2000?

Ano, tyto tzv. jubilejní dvacetikoruny jsou stále v platnosti.

V čem se dvacetikoruny ražené od roku 2012 liší od těch dosavadních?

Na první pohled se neliší. Rozdíl mezi dvacetikorunou vyráběnou od roku 2012 a dvacetikorunami, s nimiž se lidé setkávají už od roku 1993, je možné sledovat pouze na vysoce specializovaných zařízeních. Dvacetikoruna ražená od roku 2012 má odlišný poměr obsahu kovů (mědi a zinku) a jeho toleranci ve velmi tenké vrstvě mosazi na povrchu mincí 20 Kč. Nový typ dvacetikoruny lidé poznají pouze podle ročníku ražby, který je uvedený na líci mince.

Z jakého materiálu je nová dvacetikoruna vyrobená?

Dvacetikoruna se razí z ocelového jádra, které je po obou stranách potažené plátkem mosazi obsahující 750 dílů mědi a 250 dílů zinku. Plátky mosazi i hrana dvacetikoruny jsou navíc galvanicky pokovené velmi tenkou vrstvou mosazi složenou z 700 dílů mědi a 300 dílů zinku (s povolenou odchylkou složení kovu 10 % nahoru i dolů).

Z jakého materiálu se vyráběla dvacetikoruna do roku 2012?

Dvacetikoruna se do roku 2012 razila z ocelového jádra, které bylo po obou stranách potažené plátkem mosazi obsahující 750 dílů mědi a 250 dílů zinku. Plátky mosazi i hrana dvacetikoruny byly navíc galvanicky pokovené velmi tenkou vrstvou mosazi složenou z 720 dílů mědi a 280 dílů zinku (s povolenou odchylkou složení kovu 1 % nahoru i dolů).

K čemu má dvacetikoruna takto tenkou svrchní vrstvu mosazi?

Galvanická vrstva mosazi je důležitou ochranou proti korozi ocelového jádra na hraně mince.

Co když budu chtít sám pozorovat chemické složení svrchní vrstvy dvacetikoruny a poškodím ji tím?

Rozdíl v chemickém složení svrchní vrstvy mosazi nelze zjistit jinak, než zničením mince. V té souvislosti upozorňujeme, že úmyslné poškozování peněz je trestný čin a Česká národní banka může za takto nestandardně poškozenou minci odmítnout poskytnout náhradu.

Proč ČNB změnila parametry dvacetikorunové mince zrovna teď?

Česká národní banka zadává výrobu peněz v souladu se svým zákonným mandátem dbát o plynulost a hospodárnost peněžního oběhu. Mince mají na rozdíl od bankovek životnost až desítky let a ČNB zadává ražbu v závislosti na vlastních zásobách mincí a potřebě jejich doplňování do oběhu. Po vyhodnocení stavu zásob mincí nominální hodnoty 20 Kč ČNB zadala výrobu dvacetikoruny právě v roce 2012.