Svatá Ludmila na mimořádné zlaté desetitisícikoruně ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci v hodnotě 10 000 Kč k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Zlatá mince ČNB s nejvyšší nominální hodnotou v aktuálním emisním období 2021–2025 je v prodeji od 14. září 2021.

„Svatá Ludmila je jednou z nejvýraznějších historických postav našich dějin. Její život, smrt a legendy o zázracích byly v minulosti inspirací pro mnoho umělců, díky kterým mohl být odkaz této obdivuhodné ženy dochován dodnes. Naší zlatou mincí chceme tento živý odkaz doplnit a připomenout nejen výročí úmrtí, ale zejména život první české světice,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, který minci představí 16. září v rámci slavnostního připomenutí výročí úmrtí kněžny Ludmily na Pražském hradě.

Ludmila, manželka prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., byla babičkou a po smrti svého syna Vratislava také vychovatelkou knížete Václava, patrona českého národa a symbolu české státnosti. Její vliv na Václava byl jablkem sváru mezi ní a Václavovou matkou Drahomírou, na jejíž přání byla Ludmila 15. září 921 zavražděna na hradě Tetín, kde byla původně i pochována. Po zvěstech, že nad jejím hrobem dochází k zázrakům, byly její ostatky na přání knížete Václava převezeny na Pražský hrad. Význam její osobnosti pro český národ dokládá i nespočet legend, písemností a uměleckých děl zachycujících její život a zejména smrt, mj. v Dalimilově kronice, Velislavově bibli, v malbách na hradě Karlštejn nebo v oratoriu Antonína Dvořáka. Ve 12. století byla Ludmila jako první žena v českých dějinách svatořečena.

Česká národní banka připomíná kněžnu Ludmilu vydáním mimořádné zlaté mince v hodnotě 10 000 Kč. Tato mince je vyražena ze zlata o ryzosti 999,9 a vydává se v běžném (standard) a špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Průměr mince je 34 mm, hmotnost 31,107 g. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou je emitováno 3 800 kusů, dalších 8 500 kusů je vyraženo ve špičkové kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů, který na její lícní stranu umístil výjev z Velislavovy bible, na němž Ludmilu její vrazi Tunna a Gomon uškrtili závojem. Na rubové straně je zobrazen portrét české světice s pro ni symbolickým závojem a knížecí korunkou. Ražbu mince provedla Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Zlatá mince věnovaná kněžně Ludmile je v pořadí čtvrtou pamětní mincí České národní banky v tomto emisním období (2021–2025) a zároveň mincí s nejvyšší nominální hodnotou. Nominál 10 000 Kč ponese v tomto emisním období už jen mimořádná stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, kterou ČNB vydá letos na konci listopadu.

Nominální hodnota mince 10 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB