ČNB > Aktuality > ČNB poprvé vystaví nikdy nerealizovanou československou ústavu, tzv. Základní zákon

ČNB poprvé vystaví nikdy nerealizovanou československou ústavu, tzv. Základní zákon

08. 06. 2018
U příležitosti letošních oslav 100 let od vzniku samostatného státu připravila ČNB expozici s názvem Vznik Československa v dokumentech archivu České národní banky. Zahájení výstavy 9. 6. 2018 bude součástí letošní Muzejní noci. Jedním z nejvýznamnějších dokumentů výstavy je návrh československé ústavy z roku 1918. Tento tzv. Základní zákon bude k vidění vůbec poprvé, a to do 22. 6. 2018 v prostorách sídla ČNB v Praze v ulici Na Příkopě.

Vedle Základního zákona či Finančního zákona budou vystaveny další spisy, které jsou spojené se vznikem republiky. Tvůrci těchto dokumentů byli aktéři příprav ustavení Československa a významné osobnosti československých dějin, např. Alois Rašín, Jaroslav Preiss nebo Vilém Pospíšil.

Návštěvníci budou moci také nahlédnout do písemností, které dokumentují vznik československého státního dluhu – půjčky Národní svobody, která umožnila finanční zabezpečení nového státu. Na této dohodě mezi československými bankami a předsednictvem Národního výboru československého z 8. listopadu 1918 se nacházejí podpisy československých politiků, všech tzv. Mužů 28. října. Vystaven bude také jeden ze dvou známých exemplářů dluhopisu, který byl součástí půjčky Národní svobody, který umělecky ztvárnil Alfons Mucha. Tento exponát ČNB zapůjčilo Muzeum cenných papírů.

Otevřeno bude jen ve všední dny od 7:30 do 18:00, vstup je zdarma.

Osnova zákona politického od Ferdinanda Pantůčka, září 1918
Osnova zákona politického od Ferdinanda Pantůčka, září 1918

 

Deník Viléma Pospíšila, 1918–1919
Deník Viléma Pospíšila, 1918–1919

 

Koncept pozvánky k upisování půjčky Národní svobody, 1918
Koncept pozvánky k upisování půjčky Národní svobody, 1918

 

JUDr. Alois Rašín
JUDr. Alois Rašín